fbpx

Orvosi füstike ekcémára és hajnövesztésre

Fumara officinalis, azaz orvosi füstike élénk virágai.

Az orvosi füstike a mákfélék családjába tartozik. Általában utak menték, szántóföldeken terem, de kedveli a kerteket és a köves területeket is. Népies elnevezései: füstikefű, epefű, földi füst és földi epefű. Kicsi, vöröses virágait a nyári hónapokban bontogatja. A növényben lévő hatóanyagok – flavonoidok, alkaloidok, nyálka, keserűanyag, növényi savak – miatt többek között a homeopátia is alkalmazza.

Az orvosi füstike hashajtó, vértisztító és vizelethajtó hatásokkal rendelkezik. Enyhíti az epeutak, az epehólyag, a bél és gyomor, görcsös panaszait. Ajánlható székrekedésre is. Segítséget nyújt az epebetegség miatt kialakult migrén és émelygés megszüntetésére. A gyógynövény fokozza az étvágyat és serkenti az emésztést. Enyhíti a krónikus bőrgyulladás kellemetlen tüneteit. A növényben található fumársav részt vesz a bőr anyagcseréjének szabályozásában, ezért a pikkelysömör tüneteinek enyhítésére is alkalmas. A homeopátia pedig az ekcéma és a máj működési zavarainak kezelésében alkalmazza. Külsőleg mi magunk is használhatjuk lemosószerként, így krónikus bőrbetegségeket, ekcémát, pikkelysömört és pattanásos arcbőrt kezelhetünk vele. Kopaszodás és hajhullás esetén is felhasználhatjuk ezt a gyógynövényt.

Hogyan készíthetünk belőle teát? Forrázzon le 1,5-2 dl vízzel egy teáskanálnyi összeaprított gyógynövényt. Hagyja állni tíz percig, majd szűrje le. Kesernyés íze miatt lehet ízesíteni egy kevés mézzel. Ez a gyógytea alkalmas az epekiválasztás serkentésére, de az étvágyat is meghozza és a pattanásos arcbőr kezelésére is alkalmas. A teát étkezés előtt félórával fogyassza el. Csak kúraszerűen alkalmazza, körülbelül tíz napig, majd tartson szünetet. A füstikéből készült teát, tinktúrát csak óvatosan szabad alkalmazni. Amennyiben gyógyszert szed, mindenképpen kérjen tanácsot kezelőorvosától. Nagy mennyiségben fogyasztva hasfájást és szívpanaszokat okozhat. Terhesség és szoptatás alatt tilos a fogyasztása, de epekő, májgyulladás és epevezeték-gyulladás esetén is tartózkodjon tőle.

Az orvosi füstikéből hajnövesztő tonikot, tinktúrát is készíthetünk. Tegyen egy edénybe 5-5 gramm orvosi füstikét, rozmaringot és nyírfalevelet, és öntse fel egy liter vízzel. Főzze öt percen keresztül, majd szűrje le. Készítsen tinktúrát csalánlevélből és adjon belőle egy deciliternyit a kihűlt főzethez. Ezzel a keverékkel kenegesse rendszeresen a fejbőrét.

Készítsen főzetet orvosi füstike, bojtorján, lándzsás útifű, orbáncfű és erdei mályva egyenlő arányú keverékéből. Szűrje le a főzetet, majd a növényi leveleket oszlassa el egy gézdarabon, és helyezze a kezelendő bőrfelületre. Naponta több alaklommal is megismételheti ezt a procedúrát.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük