fbpx

Ribizli, az aprócska csoda

Piros ribizli lapos, fonott kis tálon.

Egyes feljegyzések szerint a ribizli már az ókorban is ismert gyümölcs volt. A második világháború idején pedig extra mennyiségű ribizli fogyott a katonák körében, mivel igen magas a C-vitamin-tartalma, és a háborús időkben sokan szenvedtek skorbutban. Ezt a gyümölcsöt tehát már magas C-vitamin-tartalma miatt is érdemes fogyasztani, hiszen ezzel immunrendszerünket erősíthetjük meg, de természetesen számos más, pozitív hatása is van az aprócska bogyóknak. Igaz, kicsit savanykás ízvilággal rendelkezik, köszönhető ez a bogyókban lévő citromsavnak, almasavnak, borostyánkősavnak, borkősavnak, ecetsavnak és oxálsavnak.

A ribizli antioxidáns hatású is a benne lévő C- és E-vitamin, illetve az antociánok és a flavonoidok miatt. Az antociánok mindamellett, hogy kitűnő antioxidánsok, még vírusgátló hatással is bírnak. Influenza idején érdemes minél több ribizlit fogyasztani, de aki gyakran szenved herpesztől, szintén ne feledkezzen el a ribizli ilyen irányú hatásáról. A ribizli – a fent említett két vitaminon kívül – meglehetősen gazdag A-, B1-, B2-, B6- és K-vitaminban is, de található még benne kalcium, kálium, magnézium, nátrium, foszfor, cink, vas, szelén, mangán és réz. A B1-vitamin az idegsejtek egészséges működését teszi lehetővé, a B2-vitaminnak többek között a méregtelenítésben és az oxidatív funkcióban van kiemelkedő szerepe, míg a B6-vitamin az egészséges szívműködést és keringési rendszert biztosítja. A gyümölcsben sok rost van, amely az emésztést támogatja meg.

Tudományos kutatások szerint a piros színű gyümölcsök daganatellenes hatásokkal rendelkeznek. Nincs ez másként a ribizlivel sem. A gyümölcsben olyan vegyületek is vannak, amelyek értágító hatásúak, így a ribizli vérnyomáscsökkentésben is kitüntetett szerepet kap.

A ribizlinek vízhajtó hatása is van, de a zsírégető hatását is meg kell említeni, éppen ezért fogyókúrázóknak is ajánlatos a fogyasztása. A fanyar ízű gyümölcs a bőrt is nagyszerűen nyugtatja és ápolja, különösen a viszketésre hajlamos bőr csillapítására ajánlható.

A népgyógyászat további betegségekre is ajánlja a ribizlit: köszvény, reuma, székrekedés, hasmenés, cukorbetegség és csontgyengeség. A ribizli leveleiből tea is készíthető, amely fogyasztása legfőképpen azoknak javasolható, akik magas vérnyomásban vagy vesebetegségben szenvednek, illetve vizelethajtó hatását szeretnék kipróbálni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük