fbpx

Sampon rozmaring-illóolajjal és hajöblítő rozmaringfőzettel

Egy friss ágacska rozmaring és a növény illóolaja kis üvegcsében mellette.

A rozmaring az árvacsalánfélék családjába tartozik, fűszer- és gyógynövényként is funkcionál. Már az ókorban is ismerték gyógyhatását, éppen ezért előszeretettel használták. Elsősorban memóriajavító hatásában bíztak. A rozmaringban a következő hatóanyagok találhatók meg: illóolaj, cserzőanyagok, fahéjsavszármazékok (rozmaringsav, kávésav), keserűanyagok (karnozolsav), triterpén (urzolsav) és a flavonoidok (luteolin, apigenin). A levélben lévő rozmaringsav antioxidáns tulajdonsággal rendelkezik.

A rozmaring gyulladást is csökkent és antibakteriális hatással is rendelkezik. A népi hiedelem szerint a párna alá helyezett rozmaringág nem engedi, hogy éjjel rémálmok gyötörjenek bennünket, és ez a gyógynövény a boszorkányokat is távol tartja otthonunktól.

A rozmaring mint gyógynövény különböző teakeverékek alkotórésze, hiszen epe-, vizelet- és szélhajtó tulajdonsággal rendelkezik, de az étvágyat is javítja.

A levelekből készült forrázat erősíti az idegeket és a gyomrot, illetve görcsoldó és epehajtó tulajdonsággal bír. A menopauza kellemetlen tüneteit is képes valamennyire enyhíteni. Hogyan készíthetünk belőle teát? Forrázzon le két deciliter vízzel egy teáskanálnyi rozmaringlevelet, majd 10 perc után szűrje le. A teát fogyaszthatja még emésztési probléma, szélgörcsök vagy epebántalmak esetén is.

A rozmaring-illóolaj is csillapítja az idegi eredetű fájdalmakat, fokozza a vérkeringést és gyógyírt jelent a reuma okozta panaszokra. A rozmaringolaj fogyasztása nagy körültekintést igényel, mindenképpen csakis orvosi ellenőrzés mellett javasolt. Használatától tartózkodjanak a várandós nők, az epilepsziában vagy a magas vérnyomásban szenvedő betegek.

A rozmaringot hajápoló szerként is használhatjuk, mivel elősegíti a haj növekedését, eltünteti a korpát, némi sötétítő, színező hatással is rendelkezik és a hajat fényessé teszi. Mivel a bolti samponok mindenféle – a hajunk és fejbőrünk számára szükségtelen – anyagokkal vannak tele, ezért készítsen házi sampont, amely nem károsítja sem a haját, sem a fejbőrét. Egy üvegtálban keverjen össze alaposan egy tojássárgáját, egy evőkanál almaecetet vagy fél citrom kifacsart levét és egy teáskanálnyi szódabikarbónát. Természetesen vizet is adagolhat hozzá. Én rendszerint rozmaring- és borsmenta-illóolajjal teszem ezt a sampont a magam számára még vonzóbbá. Mosson ezzel az eleggyel alaposan hajat.

Hajmosás után vagy almaecetes hajöblítést végzek, vagy erre a célra valamilyen gyógynövényt hívok segítségül. Legtöbbször a rozmaringot, de a csalánt is szeretem, mivel erőssé és fényessé teszi a hajam. A zsálya kicsit tompít az ősz hajszálaimon, a levendulát a kellemes illata miatt szeretem, a kamilla némileg világosítja a tincseimet, míg a citromfű kondicionálja a hajam.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük