fbpx

Tréningezze látását Bates-módszerrel!

Szemei alá és felé teszi kezeit egy hölgy.

A fejfájásnak és a szem fájdalmának ezernyi oka lehet. Fontos, hogy a fájdalom okát kiderítsük, azonban a legtöbb esetben ezt a szem erőltetése okozza, ugyanis sokan dolgoznak a mai világban számítógéppel vagy hosszú órákat töltenek a számítógép előtt. Ma már szinte mindenkinek van mobiltelefonja, melynek órákon át tartó használta szintén nagyon megviseli a látószerveket. A televízió előtti üldögélés szintén nem tesznek túl jót a szemeinknek.

A Bates-módszert annak kitalálójáról, dr. William Horatio Batesről nevezték el, aki egy New Yorkban élő szemorvos. Bates szerint nagyon lényeges, hogy a szemünket néha ellazítsuk, megtornáztassuk. Ehhez azonban mentálisan is el kell tudnunk lazulni, hiszen csak ilyen állapotban lesznek képesek a szemet körülvevő izmok és idegek is ellazulni. Véleménye szerint a szem és a fej fájdalmát gyakran okozza az, hogy nem pislogunk eleget. Márpedig ha hosszú időn keresztül csak mereven magunk elé nézünk, vagy például a számítógép monitorjára meredünk, akkor a szemünk szárazzá válik és ez a szem izmait is rettentő módon megterheli.

A Bates által kidolgozott szemtornáztató technikák nem csupán a szem izmait képesek tréningezni, de akár még a látást is javítani képesek. Ha valaki szemüveget vagy kontaktlencsét visel, akkor a szemgyakorlatokat mindenképpen ezek nélkül a látásjavító eszközök nélkül végezze. Bates még azt is leírta, hogy a szemet érintő problémákat akár még meg is lehet gyógyítani, mindössze arra van szükség, hogy helyes nézési szokásokat alakítsunk ki. Bates nem volt túl népszerű kollégái körében, hiszen különös nézeteket vallott. Az egyik ezek közül az, hogy a szemüveg egyáltalán nem alkalmas a látás javítására, sőt a szem csak még betegebb lesz az okulárétól, és amíg valaki szemüveget visel, esélye sincs arra, hogy a látását visszanyerje, vagyis hogy a szemei ismét egészségesek legyenek. Dr. Bates úgy véli, hogy a rossz látás a megnehezedett alkalmazkodó képesség miatt alakul ki, vagyis a külső szemizmok hibásan működnek. Rövidlátás esetén a szemgolyó megnyúlik, távollátásnál és öregszeműség esetén pedig a szemgolyó hossztengelye szűkül össze. Ez pedig nemcsak a külső szemizmokra van hatással, hanem a szemgolyó alakjának a megváltoztatásával is együtt jár.

Amikor hosszabb ideig egy adott távolságra nézünk, akkor a merev fókuszálás feszültséget generál. Ezt lehet feloldani a következő gyakorlattal, vagyis a váltakozó fókuszálással. Nézzen először egy távolabbi tárgyra, majd fókuszáljon egy közelebbi tárgyra, aztán néhány másodperc múlva ismét egy távolabbi tárgyra szegezze a tekintetét.

Olvasson apró betűs szöveget. Helyezze a papírlapot körülbelül 15 centiméteres távolságra önmagától, majd fókuszáljon az apró betűs szövegre. Amennyiben nem tudja elolvasni a szöveget, az is hatásos lehet, ha csupán a sorokra és a fehér sorközökre koncentrál. A gyakorlatot naponta kétszer is elvégezheti.

A tenyerezés az egyik legjobb gyakorlat a szemeink pihentetésére. A gyakorlat végzése közben próbáljon a lehető legjobban ellazulni és csak a gyakorlatra koncentrálni. Hunyja be mindkét szemét, majd mindkét tenyerét helyezze a szemei elé. A kezek ujjai a homlokrésznél keresztezzék egymást, az orra maradjon szabadon. A szemeit csukja be, fontos hogy szemeivel csak feketeséget lásson maga előtt. Közben gondoljon valamilyen kellemes dologra, amely további segítséget nyújt abban, hogy maximálisan ellazuljon. Naponta akár három alkalommal is elvégezheti a gyakorlatot. Akkor a leghatásosabb, ha legalább minden alkalommal több percen keresztül – negyedóra, fél óra – képes ellazulni.

A pislogást mint gyakorlatot napközben bármilyen tevékenység közben végezhetjük. 10 másodpercenként pislogjon egyet-kettőt a szemeivel, mivel ez elősegíti, hogy a szem kikerüljön a túlfeszített állapotából. Olvasás közben se felejtsen el pislogni, mivel így sokkal később fárad ki a szeme és sokkal többet lesz képes egyhuzamban olvasni.

Ez csak néhány gyakorlat, azonban ennél sokkal több feladat elvégzésére van lehetőség, amely gyakorlatokat különféle tanfolyamokon lehetséges elsajátítani. Annak ellenére, hogy dr. Batest kiközösítették az orvosi körökből, ma szinte már az egész világon elterjedt az általa kidolgozott módszer, amely sok ember számára hozta meg a szemjavító eredményt, vagyis lehetővé vált, hogy életük további szakaszában szemüveg nélkül éljenek.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük