fbpx

A 2-es típusú cukorbetegség jelei és megelőzése

Egy orvosi rendelőben egy doktornő egy idős nő vércukrát méri.

A 2-es típusú cukorbetegség egy krónikus betegség, ami magas vércukorszinttel jár együtt. Rengetegen szenvednek ebben a betegségben világszerte, sokan úgy, hogy még csak nem is tudnak róla. Legtöbben csak annyit éreznek, hogy sokat vannak rosszul, de mivel nem mennek el laborvizsgálatra, nem is tudják, hogy ebben a betegségben szenvednek.

Ennek a civilizációs betegségnek nagyon sok figyelmeztető jele van, például a gyakori vizelési inger, főleg akkor kell gyanakodni, ha jellemzően éjszaka jelentkezik.

A 2-es típusú cukorbetegség másik vezető tünete nem más, mint a gyakori gombás fertőzések és a húgyúti problémák. A mindenféle ok nélküli, nem kívánt fogyás, a gyakori és tartós kimerültség, fáradtság is a tünetek skáláját színesítik. A bőr elszíneződése, különösen a nyak és a hónalj környékén, szintén utalhatnak cukorbetegségre, illetve az egyre inkább romló látás is a tünetekhez sorolható.

Ha Önnek ismerősek ezek a tünetek és mellette még ülő életmódot is folytat, súlyproblémákkal küzd, a családban előfordult ez a betegség, illetve magas a trigliceridszintje, akkor mindenképpen érdemes egy laborvizsgálatot végeztetni. Ha nincs semmi gond, azaz nem bizonyosodik be a diabétesz ténye, akkor is fontos, hogy minél hamarabb életmódot  váltsunk, hogy ne is alakuljon ki ez a betegség.

A krónikus betegségek kezelése nem olyan egyszerű, éppen ezért a prevencióra kell helyezni a hangsúlyt. Már csak azért is érdemes elkerülni ezt a betegséget, mivel a diabétesz akár 10 évvel is megrövidítheti az életet.

Mint sok más krónikus betegség, a 2-es típusú cukorbetegség is erősen kapcsolódik a nem megfelelő életmódhoz és életvitelhez. Azonban, ha módosítunk a napi rutinunkon, akkor akár a 2-es típusú cukorbetegség elkerülésére is van lehetőség.

Mit tehetünk? Mozogjunk rendszeresen, kerüljük a túl hosszú ideig történő ülést, munka közben óránként álljunk fel és mozogjunk egy keveset, sétáljunk, sportoljunk. Lényeges, hogy fenntartsunk az ideális testsúlyunkat. De az étkezésre is oda kell figyelni, csökkentsük a feldolgozott ételek és a cukros táplálékok fogyasztását, és együnk minél több zöldséget és gyümölcsöt.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük