A böjt évszázadokra nyúlik vissza. A régebbi korokban elsősorban a vallási és kulturális szerepe volt kiemelkedő. Napjainkban is sokan folyamodnak a böjthöz, de általában nem más a cél, mint a szervezet méregtelenítése és megtisztítása. Voltaképpen ha egészségesen táplálkozunk, nincs szükség böjtre. Azonban a mai élelmiszerek – kiváltképp a feldolgozottak – olyan sok adalékanyagot és egyéb összetevőt tartalmaznak, amely eltelíti a testet és még betegségeket vagy kisebb-nagyobb egészségi problémákat is okozhat. Időnként ezért nagyon jól tud esni a böjt, és nagy szerepe lehet a betegségek megelőzésében. Mutatunk néhány okot, hogy miért is olyan hasznos a böjt, miért is lehet rá olyan nagy szükségünk!
A böjtnek nagy szerepe lehet a vércukorszint szabályozásában. Minél rendszeresebben böjtölünk, annál kisebb lesz az esély a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására.
Amikor a szervezetünknek nem az emésztéssel kell foglalkoznia, akkor más dolgokra tud fókuszálni. Például ilyenkor mozgósítja a testünk az összes energiáját, mégpedig arra, hogy kijavítsa a sejtkárosodásokat, és ennek nagy szerepe van a krónikus és egyéb betegségek megelőzésében is. A böjt javítani tudja a szervezet krónikus gyulladások kezelésére való képességét, és így csökkenhet az olyan betegségek kialakulásának az esélye, mint a cukorbetegség, a szívbetegségek, a rákos megbetegedések vagy éppen az autoimmun betegségek.
A böjt az agy működésére is pozitívan hat. Az időnkénti böjtnek nagy szerepe van a memória fokozásában, és ezzel még az Alzheimer-kór vagy éppen a Parkinson-kór tünetei is csökkenhetnek. A böjt hatására az idegsejtek is megújulnak, illetve új idegsejtek jönnek létre, ami mindenképpen hatással van a kognitív funkciókra és a kognitív feldolgozásra, ezzel is nagyon sokat javítva az agy egészségi állapotán.
A böjtnek a mentális megtisztulásban is óriási a szerepe. Ha nem eszünk rövidebb-hosszabb ideig, azt érezhetjük, mintha megkönnyebbült volna a lelkünk, és még a depresszió és a szorongás tünetei is csökkenhetnek. Kiváltképp igaz ez akkor, ha megvonjuk magunktól a cukros desszerteket és édességeket, hiszen a cukornak nagy szerepe van a depresszió kialakulásában.
A böjt fokozza az anyagcserét, egyensúlyba állítja a hormonokat, jót tesz a teljesítménynek, és még az öregedési folyamatokat is képes lassítani.
Számos tanulmány írta le, hogy a böjt alkalmas a vércukorszint szabályozására, és ezzel a cukorbetegség kockázatának potenciális csökkentésére is.
A normál étkezési szokások könnyítése időt ad a testnek, hogy más fontos funkciókra összpontosítson, beleértve a betegségek megelőzését is. A böjt javíthatja a szervezet képességét a krónikus gyulladás kezelésére, és így csökkenhet az olyan betegségek kockázata, mint a szívbetegségek, a szklerózis multiplex vagy a reumatoid artritisz.
A böjt – különösen az alacsony fehérjetartalmú étrend – hosszabb várható élettartamot eredményezhet. A böjt ezen kívül megemeli a növekedési hormon szintjét is, amely szerepet játszik a növekedésben, a helyreállításban, az izomerő fokozásban, a fogyásban, az anyagcsere felpörgetésében.