fbpx

Az időszakos böjt csökkentheti a magas vérnyomást – kinek nem ajánlott?

Kék faasztalon fehér tányérban sárga mérőszalag, mellette szalvétán kanál és villa.

Napjainkban sokan élnek az időszakos böjt adta lehetőségekkel. Talán ennek egyik oka, hogy az időszakos böjt csökkenteni tudja a magas vérnyomást, elősegíti a fogyást, mérsékli a gyulladást, a koleszterinszintet és a vércukorszintet is. Most pedig nézzük is meg, hogy milyen betegségeket okoz a magas vérnyomás, és hogyan járul hozzá az időszakos böjt a vérnyomás csökkentéséhez!

A magas vérnyomás számos betegség kockázatait növeli meg, ilyen például a szívroham, a szívelégtelenség, a stroke, a vesebetegségek és a szembetegségek.

Azonban az életmódbeli változtatások kiemelt szerepet játszanak a vérnyomás szabályozásában. Különösen igaz ez, ha az étrendünkön változtatunk. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy az időszakos böjt is nagyon hatékony a magas vérnyomás csökkentésében. Ebben többféle mechanizmus is részt vesz.

Az időszakos böjttel kalóriakorlátozás következik be, ami már alapjaiban is képes a magas vérnyomás csökkentésére. Amikor böjtölünk, akkor az idegrendszer is nyugodtabb állapotba kerül. Amikor többet eszünk a kelleténél, akkor az agy is éberebbé válik, ez a hatás pedig vérnyomás-emelkedéssel jár együtt.

A böjt a bél mikrobiomján keresztül is képes a magas vérnyomás csökkentésére, hiszen minél jobb állapotban van a bél mikrobiomja és ezáltal az immunrendszer, ez annál pozitívabb hatást fejt ki a vérnyomásra.

A böjt lehetővé tesz némi fogyást, és vizet is veszítünk, ami szintén aktívan hozzájárul a magas vérnyomás csökkentéséhez.

Mivel a böjt alapjaiban csökkenti a vérnyomást, így azok, akik alacsony vérnyomásban szenvednek, mindenképpen nagyon alaposan tervezzék meg a böjti időszakot. Hiszen ilyenkor csökken a vérnyomás, ami alapból alacsony, és különféle tüneteket tapasztalhatnak, például ilyen a szédülés, a fáradtság, de még ájulás is bekövetkezhet.

Vannak olyan állapotok, élethelyzetek és betegségek, amikor nem javasolt a böjt: terhes nők, gyermekek, idősek, alacsony vérnyomásban szenvedő, alacsony vércukorszinttel rendelkező emberek, cukorbetegek, étkezési zavarokkal küzdő emberek, immunhiányos állapotban szenvedő emberek, alacsony testsúllyal rendelkező emberek esetében. A böjt nem ajánlott a 18 éven alattiaknak, azoknak, akik étkezési zavarral küzdenek, illetve az aktívan sportolóknak. A cukorbetegség és más krónikus betegség is kizáró ok lehet, illetve az is, ha valaki gyógyszert, gyógyszereket szed.

Az időszakos böjt során vizet veszít a szervezet, így nagyon lényeges, hogy ebben az időszakban odafigyeljünk a megfelelő hidratációra.

Az időszakos böjtnek más jótékony hatása is létezik, ilyen például a magas koleszterinszint csökkenése, a fogyás, a javuló vércukorszint és inzulinérzékenység, illetve a szervezetben csökkenő gyulladás.

Az időszakos böjtnek lehetnek kellemetlen mellékhatásai is. Ezek közé tartozhat az éhség, a fáradtság, az álmatlanság, az ingerlékenység, a csökkent koncentráció, a hányinger, a székrekedés és a fejfájás. A legtöbb mellékhatás azonban csak néhány napig tart.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük