A szervezetünk számára az egyik legfontosabb tápanyag nem más, mint a kalcium. A testünk összes sejtjének nagy szüksége van rá. Különösen az idegrendszer, a kötőszövet és az emésztőrendszer veszi nagy hasznát ennek a tápanyagnak, hiszen ettől az ásványi anyagtól függ ezeknek a szerveknek a működése.
A csontjainknak és a fogaknak is kalciumra van szüksége, hogy erősek maradjanak. De a kalciumnak ennyiben nem merül ki a funkciója, másban is fontos feladatot vállal, például ilyen a véralvadás, az idegi jelek átvitele, illetve az izmok összehúzódása is.
A szervezetben szinte minden kalcium a fogakban és a csontokban tárolódik, szerkezetet és keménységet biztosítva számukra. Az izmok mozgásához és az idegek működéséhez is szükség van erre a tápanyagra, mégpedig azért, hogy üzeneteket szállítsanak a test és az agy között. A kalcium segíti az ereket, hiszen megtámogatja a vér áramlását, illetve olyan hormonokat is felszabadít ez az ásványi anyag, amelyek hatással vannak a szervezet számos funkciójára. A kalcium felszívódását egy másik tápanyag, mégpedig a D-vitamin segíti.
A kalciumot folyamatosan pótolnunk szükséges, ugyanis nem szintetizálódik a szervezetünkben. A csontok kalciumszintje folyamatosan csökkenne, amennyiben nem pótolnánk azt. Ha nem a megfelelő étrend szerepel a mindennapjainkban, azaz nem pótoljuk ezt az ásványi anyagot, akkor ez a csontok gyengüléséhez és csontritkuláshoz vezethet. Éppen ezért nagyon lényeges, hogy kalciumban gazdag táplálékokat is rendszeresen fogyasszunk. Most mutatunk is néhány ilyen táplálékot.
A halak a legegészségesebb táplálékok sorába tartoznak, ugyanis nemcsak kalciumban bővelkednek, hanem tele vannak D-vitaminnal is, amely szintén egy nagyon hasznos tápanyag a csontok számára. Ezen kívül omega-3 zsírsavakban is gazdagok, amely tápanyag pedig gyulladást csökkent. Ez azért rendkívül kedvező hatás, mivel a gyulladás is segít beindítani a csontbontó folyamatokat, de ha rendszeresen fogyasztunk gyulladáscsökkentő tápanyagokat, akkor ez a veszély kevésbé fenyeget bennünket.
A sötétzöld leveles zöldségek – mint a spárga, a brokkoli, a káposzta és a kelkáposzta – szintén nagy mennyiségben tartalmazzák ezt a tápanyagot. Ezen kívül más olyan vitaminokban és ásványi anyagokban bővelkednek, amelyek szintén roppant hasznosak a csontjaink számára.
A hüvelyesek is nagyszerű kalciumforrást jelentenek, különösen a fehér és fekete bab.
Reggelente mindenképpen kezdjük a napot zabpehellyel, ugyanis ez a táplálék is gazdag kalciumban. Ha csak tehetjük, süssük magunk a kenyerünket, a péksüteményeket, és ezeket zabpehelyliszttel készítsük.
A magvak is nagyon egészségesek. Elsősorban a szezámmagra koncentráljunk, ha a csontjaink erősítése a célunk, hiszen egy gazdag kalciumforrás.
Bizonyos embereknek gondot okoz a kalcium elegendő bevitele. Például azoknál a nőknél, akik a posztmenopauza szakaszába léptek, kevesebb kalciumot szív fel és tart meg a szervezet, ami fokozza a csonttörések és a csontritkulás kockázatait. Kevesebb kalciumhoz jutnak azok, akik nem fogyasztanak tejet vagy tejtermékeket, például a laktózintoleranciában szenvedők vagy a vegánok.
Mi történik, ha a szervezet nem jut elegendő kalciumhoz? Csontritkulás is kialakulhat, ami gyenge, törékeny csontokat eredményez. Osteomalacia nevű betegség is megjelenhet, ami lágy csontokat okoz gyerekeknél és felnőtteknél is.
Egy érdekes kalcium forrás a mák, kár lenne elfelejteni. Van egy primitív, de ingyenes kalcium beviteli forrás: ha nem dobjuk ki a tojáshéjat, hanem megmossuk, megszárítjuk, megdaráljuk, megesszük. Sajnos ez erős székrekedést tud okozni.
A mai ember táplálkozásában sok kalcium forrás van jelen. Ha csak a kalciumot pótoljuk, az meszesedéshez vezet. Egyensúlyban kell lennie a kalcium, a magnézium, a D vitamin, és a K2 vitaminnak, hogy a kalcium oda jusson ahol szükség van rá.
József minden szavával maradéktalanul egyetértek.