fbpx

A magnézium hiánya csontritkulást okozhat – de nem csak ezt a betegséget

3D-s illusztráció az emberi testről, ahogy fut, mellette ugyanez az izmok ábrázolásával, majd egy harmadik, amely már csak a csontváz.

A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag a testünk számára, hiszen többek között a csontok és az izomrendszer működését biztosítja.

Hol található meg a magnézium az emberi szervezeten belül? Javarészt a csontokban, az izmokban, a lágy szövetekben, a folyadékokban, ideértve a vért is.

A magnézium nagyon sok feladatot lát el a testen belül. Részt vesz a sejtosztódás folyamatában, az elektrolit-egyensúly fenntartásában, a fáradtság csökkentésében. A fehérjetermelésben is van szerepe. A magnézium az idegrendszer működését is megtámogatja. Ezeken kívül a vérnyomás és a vércukor szabályozásában is közrejátszik.

Ez az ásványi anyag az energiatermelésben is aktívan részt vesz, illetve a kalcium és a kálium szállítását is segíti. Ez a három ásványi anyag nagyon sok feladatot lát el. Szerepük van az izom-összehúzódásban, az idegimpulzusok kialakításában, illetve az egészséges pulzusszámot is biztosítani tudják.

A magnézium a segítségünkre lehet a sportteljesítmény fokozásában, nagy szerepe van az energia-anyagcserében. A normál izom-összehúzódást is biztosítani tudja. Egyfajta relaxánsként is működik a szervezetben.

A magnézium az erekben lévő izom-összehúzódásokban is részt vesz. Ily módon hatással van a vérnyomásra nemcsak edzés közben, hanem stresszhelyzetekben is.

A magnézium részt vesz a csontképződésben. Ez az ásványi anyag befolyásolja mind a mellékpajzsmirigy-hormon, mind a D-vitamin aktív formájának koncentrációját, amelyek a csont homeosztázisának fő szabályzói.

Számos tanulmány összefüggést talált a magnéziumbevitel és a csont ásványianyag-sűrűsége között mind a férfiak, mind a nők esetében. Más kutatások szerint a csontritkulásban szenvedő nők szérummagnézium-szintje alacsonyabb, mint azoknak, akiknek nincs ilyen betegségük. A magnéziumhiány tehát a csontritkulás kockázati tényezője lehet. Tanulmányok szerint a táplálékokból vagy kiegészítőkből származó magnéziumbevitel növelheti a csontok ásványianyag-sűrűségét posztmenopauzális és idős nőknél.

A magnéziumhiánynak több jele is van és vannak olyan emberek, akik gyakran szenvednek ennek az ásványi anyagnak a hiányától, például a gyomor- és bélrendszeri problémáktól – mint Crohn-betegség vagy lisztérzékenység – szenvedő emberek.

Azoknál, akik inzulinrezisztenciában vagy 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek, gyakran lép fel a magnézium fokozott kiválasztása. Az időseknél nemcsak az ásványi anyag kiválasztása, hanem annak felszívódása is problémát jelenthet.

A magnézium nagyon sokféle egészséges táplálékban megtalálható, így azok, akik rendszeresen fogyasztják ezeket a táplálékokat, egész egyszerűen nem szenvedhetnek hiányt ebből az ásványi anyagból. Miben található meg a magnézium? Például a zöld leveles zöldségekben, a hüvelyesekben, a diófélékben, a magvakban, a teljes kiőrlésű gabonákban és a halakban, különösen a makrélában és a lazacban.

A magnéziumelégtelenség kockázatainak több csoport is ki van téve, például ide tartoznak a Crohn-betegségben szenvedők, a 2-es típusú cukorbetegek, az alkoholfüggők és az idősebb személyek.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük