fbpx

A magyar emberek kedvence: kamilla, vagy más néven orvosi székfű

Kamilla, más néven orvosi székfű.

A kamillát (Matricaria recutita) nevezik még orvosi székfűnek is. De egyéb népies elnevezései is léteznek, mint például szikfű, szüzek anyja, bubulyka, Szent Iván pipitér, anyafű, nemes pipitér vagy pipitér. Hazánkban egy nagyon ismert gyógynövényről van szó, de nem csupán a magyar emberek egyik kedvenc gyógynövénye a kamilla, hanem a Közel-Keleten élők is termesztik és használják ezt a növényt gyógyászati célokra. A kamilla első ránézésre egy szépséges gyógynövény, amelynek szára akár a 40-50 centiméteres magasságot is elérheti. Szórt állású levelei kopaszok. Szélső, nyelves virágai fehérek, a csöves virágai viszont sárgák. A kamilla hatóanyagai között megtalálhatók a flavonoidok, a poliszacharidok és az illóolaj.

A kamilla szinte minden betegséget gyógyít, állítják a hozzáértők. Ha minden betegséget nem is, de igen sokféle panaszt képes orvosolni. Az orvosi székfűt használhatjuk megfázásnál, de az emésztési panaszokat is orvosolni tudja. Eredményesen alkalmazható fekély és gastritis esetén, hiszen gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatásokkal bír. Emellett erősíti a gyomrot, szélhajtó és fertőtlenítő hatással is rendelkezik. A kamillának nyugtató hatása is van. Használhatjuk gyomor- és bélproblémáknál, illetve hólyag- és epezavaroknál.

Csökkenti a bőr- és nyálkahártya-gyulladást, hatékonyan oldja a görcsöket. Egyes bőrbetegségek – ekcéma, kontakt dermatitis – kezelésére is nagyon alkalmas, hiszen gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással bír. Fitoterapeuták szerint ha valakinek ekcémája van, akkor a gyógynövény virágait kell porrá őrölni és ezt a port kell az ekcémás bőrfelületre szórni, amely nem csupán enyhülést, hanem gyógyulást is hoz. Kiváló szemborogató szer, öblögethetünk vele torkot torokfájdalom esetén. Ezzel a módszerrel az ínyünket is megerősíthetjük.

A kamilla főzete selymessé és puhává varázsolja a hajat, a szőke hajnak mézszínt kölcsönöz, erősíti a hajhagymákat és fertőtleníti a fejbőrt.

A gyógynövényből készült teát lehet fogyasztani gyomorpanaszok, rosszullét és hányinger esetén. De a menstruációs görcsöket is enyhíti és az idegeket is lenyugtatja.

A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést, csökkenti a légúti megbetegedés kellemetlen tüneteit és serkenti az immunrendszer működését.

Amennyiben valaki emésztőrendszeri vagy húgyúti gyulladástól szenved, akkor a kamillát kombinálhatja cickafarkkal. Amennyiben bőrápolás vagy gyulladáscsökkentés a cél, akkor a kamilla jó barátja a körömvirág lehet.

Ha valaki emésztési panaszok miatt szeretné ezt a gyógynövényt bevetni, akkor az étkezések között kortyolgasson a gyógynövényből készült főzetből. Naponta akár 3 csészényit is el lehet fogyasztani belőle. Egy csészébe tegyen egy teáskanálnyi gyógynövényt, majd öntse le két deciliternyi forrásban lévő vízzel. 10 perc után szűrje le, majd fogyassza egészséggel.

A kamillából olajat is készíthetünk. Egy befőttesüveget töltsön meg frissen szedett kamillavirággal, majd öntsön rá annyi olívaolajat vagy szójaolajat, amennyi ellepi a gyógynövényeket. Két hétig tartsa az üveget hűvös helyen, majd szűrje le és használhatja is. Tárolja hűtőszekrényben.

A kamilla allergiás reakciót is okozhat, így csak óvatosan bánjunk vele. Az allergiás személyek kerüljék a gyógynövény alkalmazásának minden formáját.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük