A mesterséges édesítőszerek egyre nagyobb teret hódítanak, pedig semmivel sem egészségesebbek, mint a cukor. A cukor nem az ellenségünk, ha valóban mindennap csak keveset és mértékkel fogyasztjuk. Az édesítőszerek azonban több kárt, mint hasznot hoznak, pedig nagyon sok, úgymond egészségesnek kikiáltott termék tartalmazza ezeket. Valójában azonban korántsem olyan egészségesek, mint ahogyan azt sokan gondolják. Lássuk is, hogy miért nem!
A mesterséges édesítőszerek negatív hatással vannak a bél, pontosabban a bélflóra egészségére. Három ilyen édesítőszerről bizonyosodott ez be: az aszpartámról, a szuklarózról és a szacharinról. A szuklaróz például csökkenti a jó bélbaktériumok és bizonyos bélbaktérium-törzsek számát, ami viszont felborítja a bélflóra egyensúlyát.
A fent említett háromféle mesterséges édesítőszer még a jó bélbaktériumokra is negatív hatással lehet, ugyanis ezek patogénné válhatnak. Ez pedig a bélrendszer károsodását okozhatja és ezzel együtt bélbetegségek kialakulásához is vezethet.
Azt gondolnánk, hogy a mesterséges édesítőszerek elősegítik a fogyást, vagy legalábbis nem növelik a testsúlyt. Ez a gondolat közel sem állja meg a helyét, sőt az ellenkezője bizonyosodott be, ugyanis kiderült, hogy egyes mesterséges édesítőszerek akár még elhízással is együtt járhatnak. Az egészségesnek kikiáltott termékeket ilyen édesítőszerekkel tömik tele, pedig egyre több a bizonyíték, hogy bizony nemcsak a bélrendszert károsítják, hanem felelőssé tehetők az elhízásért is. Egy olyan termék okoz elhízást, amelyet azért fogyasztanak az emberek, hogy ne cukrot egyenek, és ezzel elkerüljék a súlygyarapodást.
Számos vizsgálatot végeztek a mesterséges édesítőszerekkel kapcsolatban. Ezek a vizsgálatok megállapították, hogy az említett vegyületek komoly betegségeket is generálhatnak, mint például metabolikus szindróma, 2-es típusú cukorbetegség, inzulinrezisztencia. Sok tudós úgy véli, hogy ezekkel az anyagokkal a test normál működésébe avatkozunk bele. Az egyik ilyen hatásuk, hogy a test tanult válaszait zavarják meg, például a normális glükózszabályozást. Ezen kívül tönkreteszik a bélflórát és inzulinrezisztenciát okoznak.
Egy másik kutatás pedig a mesterséges édesítőszerekkel ízesített diétás italokat és azok hatásait vizsgálta. Megdöbbentő dolgot írtak le, mégpedig azt, hogy ezek az italok megnövelik a korai halálozás kockázatát.
Írjuk le nyugodtan: az édesítőszerek becsapják szervezetünket, az elkezd készülni a cukor feldolgozására és nincs cukor. Ittam már „zéró” kólát, nekem egyszerűen túl édes volt. Ha csökkenteni akarjuk a cukor bevitelt, igyuk nyugodtan a cukros kólát, csak higítsuk fel ugyanannyi csapvízzel, nem lesz sokkal rosszabb.
Tisztelt Gyógyszer Nélkül Magazin!
Érdeklődöm, hogy 2-es típusú cukorbetegként milyen édesítőszert használhatok,ami nem károsítja a hasznos bél baktériumokat? Melyik üzletben, és milyen néven tudom megvásárolni?
Válaszukat előre is köszönöm.
Sztevia .0% szénhidrát.
Köszönöm szépen.?
A sztevia, az ebből származó szteviol-glikozidok, az eritrit, ezek ismeretem szerint a legjobbak, tapasztalataim szerint ezek kizárólagos fogyasztása sem teljes megoldás, mert nekem éjszakai szájszárazságot és szomjúságot okoztak (hiába drágák, nem mindenben okés). Néha kis cukor, nádcukor, vagy barnacukor kell (napi egy-két csapott teáskanál 80 kg testsúly alatt-fölött), akkor nem jelentkeznek (ezeket ételekben, mártásokban elkeverve) is csökkentik a szervezet „cukoréhségét”. A szacharin, szukralóz önmagában hasmenést okoztak nálam. Két évtizede tartom a cukordiétát (2002-ben, 41 évesen, 2-es tip. diabéteszt diagnosztizáltak), és a helyettesítők használatában egyoldalú és összetett alkalmazásukat kipróbálva tényleg azt tapasztaltam, kevert és változatos használatuk, és a kismértékü cukorbevitel nem okozott gondott, persze a szénhidrát-beviteli ajánlások gyakori betartásával.