A csontritkulás egy nagyon komoly betegség, amikor is a csontok meggyengülnek és nagyon könnyen eltörhetnek. A betegségnek vannak kockázati tényezői, azonban nagyon sok mindent tehetünk mi magunk is a megelőzés érdekében.
A csontritkulás kialakulásában nagy szerepe van az életkornak. Általában 50 év feletti embereknél diagnosztizálják ezt a betegséget, és a nők körében gyakoribb, mint a férfiak körében.
A kutatások is azt mutatják, hogy a dohányzó személyeknél sokkal gyakoribb ez a betegség, mint azok esetében, akik soha nem dohányoztak.
Genetikailag is örökölhető ez a betegség, így ha a családban van olyan személy, aki csontritkulásban szenved, akkor közeli családtagként mi is örökölhetjük ezt a betegséget.
Azok, akik alacsony BMI-indexszel rendelkeznek, szintén nagyobb veszélynek vannak kitéve.
Az ösztrogénhiány ugyancsak jelentősen megnöveli a kockázatokat, ezért van az, hogy a menopauza szakaszába lépő nők nagyobb rizikónak vannak kitéve.
A csontritkulás a legtöbb esetben megelőzhető, mutatjuk is, hogyan!
Az egészséges táplálkozás minden esetben jót tesz a csontok egészségének. Az olyan tápanyagok, mint K2-vitamin, magnézium, bór, mangán, kalcium és D3-vitamin, szintén nagyon hatékonyak a csontok megerősítésében.
A rendszeres testmozgás is nagyon hatékony, hiszen stimuláló hatással van a csontokra. Már napi tizenöt perces mozgással, sétával, gyaloglással, súlyzós edzésekkel is sokat tehetünk a csontritkulás megelőzése érdekében.
A dohányzás nagyon káros, nem mellesleg csökkenti az ösztrogénszintet a szervezetben, ennek következtében a csontok kevesebb kalciumot hasznosítanak, és ez akár csontritkuláshoz is vezethet.
Az alkohol szintén kalciumot von el a csontokból, ami a csontok gyengeségét és fokozott törékenységét eredményezheti.
A koffein és a szénsavas üdítőitalok ugyancsak negatívan hatnak a csontok egészségére.
A kalcium felszívódásában és hasznosulásában nagy segítségünkre lehet a D-vitamin, így nyáron érdemes a napon is tartózkodni.
A stressz sem tesz jót a csontok egészségének, hiszen stressz hatására megemelkedik a szervezetben a kortizolszint, ami szintén árthat a csontok egészségének.
A fehérjefogyasztás csökkentése is javasolt, mivel a túl sok fehérje szintén kalciumot von ki a csontokból.
Amennyiben a csontokban csökken az ásványianyag-sűrűség, úgy a csontok törékennyé válnak, és így alakul ki a csontritkulás vagy más néven oszteoporózis. Ahogy öregszünk, úgy egyre nagyobb az esélye a csontritkulásnak. Férfiakat is érintheti ez a betegség, azonban legfőképpen az 50 feletti nők vannak veszélyben, különösen azok, akik beléptek a menopauza szakaszába, hiszen ilyenkor jelentősen lecsökken az ösztrogén nevű hormon szintje, ami némi védelmet nyújt még ezzel a rettegett betegséggel szemben is.
A paradicsom sokféle antioxidánst tartalmaz, többek között a likopinnak is gazdag forrása. A legújabb kutatási eredmények azt mutatják, hogy a likopin segíthet meggátolni a csontritkulás progresszióját.
A vizsgálatok legfőképpen arra irányultak, hogyan is hat ez a tápanyag, azaz a likopin a csontsejtekre. A kutatásba olyan nőket vontak be, akik a menopauza szakaszába léptek. A vizsgálatokat végzők megállapították, hogy a likopin aktiválni tudja azokat a sejteket – csontsejteket –, amelyek segíthetnek a csontvesztés megállításában.
Cikkünk végén pedig közlünk egy nagyszerű csonterősítő receptet.
Csonterősítő turmixital hozzávalói:
• 4 szem datolya,
• 4 db kelkáposztalevél,
• 2 dl paradicsomlé,
• 1 evőkanál zabpehely,
• 1 marék dió.
A hozzávalókat tegyük turmixgépbe, és turmixoljuk le.
A datolya kalciumban és magnéziumban bővelkedik, amelyeknek fontos szerepük van a csontok erősítésében. A zöld leveles zöldségek antioxidánsokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok, amelyek hozzájárulnak a csontok egészségéhez. A paradicsomlé likopinja segít a csontok megerősítésében, túlzott fogyasztása azonban vesekövet okozhat. A zab és a diófélék olyan tápanyagokkal vannak tele, amelyek újjáépítik a szöveteket, és megerősítik a csontokat.