fbpx

Az agyat és a csontokat is erősíti: cikória – egyszerű és kókusztejes cikóriakávé-recepttel

Fehér csészében cikóriakávé, körülötte cikóriavirágok és egy kiskanálban őrölt cikória.

A cikória az egyik legegészségesebb táplálék a világon, ugyanis nagyon alacsony a kalóriatartalma és koleszterint sem tartalmaz, ellenben olyan tápanyagok vannak benne, mint vas, kalcium és kálium. A cikóriának ezernyi jótékony hatása ismeretes, mutatunk is néhányat!

A cikória nagyon pozitívan hat a bélrendszer egészségére, mivel tele van prebiotikus rostokkal, azaz inulinnal. Ezek a prebiotikumok olyan enzimeket szabadítanak fel, amelyek fokozzák a bélmozgást, ami pedig elősegíti a rendszeres székletürítést. Ez nagyon előnyös lehet azok számára, akik irritábilisbél-szindrómában szenvednek.

A cikória gyökere nemcsak rostokban bővelkedik, hanem bioaktív vegyületekben is. Ezek meggátolják azoknak a citokineknek a termelődését, amelyek gyulladást okoznak a szervezetben. Ezzel pedig a növény számos betegségtől óvhat meg bennünket.

Mivel a cikória sok kalciumot tartalmaz, így aktívan hozzájárul a csontok és a fogak egészségéhez. A cikóriával fokozhatjuk a kalciumbevitelt, amivel a csontritkulás előzhető meg. Ne feledkezzünk meg azonban a K2-, a D3-vitamin és a magnézium beviteléről sem, hiszen önmagában a kalcium nem elég, és még káros is lehet.

A cikória gyökere az agy egészségét is biztosítja, ugyanis gazdag forrása a mangánnak és a B6-vitaminnak. Ezek a tápanyagok az idegrendszert óvják meg, illetve az idegsejtek energiafelhasználását segítik. Kutatások igazolják, hogy a B6-vitamin hiánya szorosan kapcsolódik a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásához.

A cikóriagyökér számos tápanyagot, köztük sok káliumot is tartalmaz. Ez a tápanyag többek között a szívritmus szabályozásában lehet a segítségünkre. A cikória oly módon segíti még a szív egészségét, hogy nagy mennyiségben tartalmaz élelmi rostot, mégpedig inulint, amelynek nagy szerepe van a koleszterinszint csökkentésében. Az inulin megakadályozza a rossz, azaz az LDL-koleszterin felszívódását. Ily módon nem alakulnak ki zsírlerakódások az artériák falain, ez a hatás pedig jelentősen csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét.

A cikória nagyszerű kávéhelyettesítő is lehet. Azoknak a személyeknek javasolt a fogyasztása, akik a koffein miatt olyan mellékhatásokat tapasztalnak, mint fejfájás, nyugtalanság, álmatlanság, fáradtság, szorongás vagy éppen émelygés.

A cikória olyan tápanyagokban is bővelkedik, amelyek nyugtató hatással vannak az idegrendszerre.

A cikóriából pompás kávé készülhet, most két ilyen receptet mutatunk be.

Egyszerű cikóriakávé hozzávalói:

• fél liter víz,
• 2 evőkanál őrölt cikóriakávé,
• ízlés szerint cukor vagy édesítőszer.

Elkészítése:

Tegyük fel a vizet forrni, de már adhatjuk is a hideg vízhez a cikóriakávét. Hagyjuk főni még egy kicsit a víz forrását követően is, majd hagyjuk leülepedni. Szűrjük át egy bögrébe, ízesítsük és már fogyaszthatjuk is.

Kókusztejes cikóriakávé hozzávalói:

• fél liter víz,
• 2 evőkanál őrölt cikóriakávé,
• ízlés szerint cukor vagy édesítőszer,
• fél dl kókusztej,
• egy csipet fahéj,
• egy csipet szerecsendió.

Elkészítése:

Készítsük el a cikóriakávét a fenti módon. Közben melegítsük meg a kókusztejet, adjuk hozzá a fahéjat és a szerecsendiót is, majd ezt a fűszeres tejet adjuk hozzá a cikóriakávéhoz.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Ha a cikóriagyökérből pótkávét gyártanak, akkor megpörkölik. Vajon a hasznos anyagokból mi marad, mi megy tönkre? Érdekesség: a liofilizált pótkávét a magyar élelmiszeripar nem szereti gyártani, bár lehet, hogy a maci kávé ilyen? A kínai árusoknál lehet lengyel gyártmányút kapni, az jó.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük