fbpx

A rostok harca a betegségek ellen

Kukoricapehely tejjel, firss eperrel, mandulával.

A rostos táplálékok nagyon egészségesek. Rendszeres fogyasztásukkal különféle betegségeket előzhetünk meg. Nagyon könnyű dolgunk van, ha rostokban gazdag táplálkozást kívánunk folytatni, ugyanis rost nagyon sokféle táplálékban megtalálható.

A teljes kiőrlésű gabonák nagyon jó rostforrásnak számítanak. A legutóbbi kutatások arról számolnak be, hogy a rendszeres rostfogyasztás a mellrák kialakulásának a kockázatát is csökkenteni tudja. Hogyan? Az ösztrogén a véráramba kerül. Ha túl sok ösztrogén jelenik meg a szervezetben, kialakulhat a mell rákos betegsége. A rostok azonban „felszívják” a felesleges hormont, így nagyon jó szolgálatot tehet azoknak a hölgyeknek, akik ösztrogéndominanciában szenvednek.

Ha túl sok inzulin halmozódik fel a szervezetben, akkor is megnő a mellrák kialakulásának az esélye. A teljes kiőrlésű gabonákból készült táplálékok segítenek a vércukorszintet megfelelő szinten tartani, így a mellrák kialakulásának esélye is csökken.

A rostos táplálékok a vastagbélrák kialakulása ellen is védelmet jelenthetnek, hiszen megkönnyítik a méreganyagok szervezetből történő kiürülését. Rostban gazdagok a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek, a zöldségek, a magvak és a diófélék.

A zab, a bab, egyes zöldségek és gyümölcsök oldható rostot tartalmaznak. Ez jó hatással van az emésztésre, nem mellesleg a koleszterinszint csökkentésében is a segítségünkre lehetnek, ezzel együtt pedig a szívbetegségek kialakulásának a kockázata is jelentősen lecsökken. Hogyan növelhető a rostbevitel? Reggelizzen teljes kiőrlésű gabonát, például zabpelyhet. Fogyasszon a nap folyamán teljes kiőrlésű kenyeret és péksüteményt, heti két alkalommal pedig egyen hüvelyest, például babot, lencsét vagy borsót.

A zabpehely, a zabkorpa, a hüvelyesek – mint a bab és a borsó – oldható rostot is tartalmaznak, melyek a koleszterinszint csökkentésében játszanak kiemelkedő szerepet. Napi két adag zabból készült táplálék már több százalékkal is képes a koleszterinszintet csökkenteni.

Ha ebédre rendszeresen barna rizst és párolt zöldségeket fogyaszt, biztos lehet benne, hogy a túlsúllyal sem lesz gondja. Emellett ezek a táplálékok B6-vitaminban és magnéziumban is gazdagok, amelyek az idegrendszer megfelelő működését segítik elő.

Ha eddig nem evett ilyen táplálékokat, mindenképpen csak lassan szoktassa magát hozzájuk, mert a szervezetnek először hozzá kell szoknia a teljes kiőrlésű gabonákhoz is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük