fbpx

A székrekedés leghatásosabb ellenszere: szennalevél

Szárított szennalevelek, mellette csészében a belőle készült gyógytea.

A szennát már nagyon régóta használják világszerte. Az egyik legkiválóbb gyógynövény hashajtásra, pontosabban székrekedés kezelésére. Az értékes hatóanyagok – nyákok, flavonoidok, illóolaj, antracénszármazékok – legfőképpen a növény levelében és termésében találhatók.

Hogyan készítsük el a szennalevélteát? Két különféle módja is ismeretes. Az egyiknél forraljon fel 2,5 dl vizet. Egy csészébe tegyen 1-2 teáskanál gyógynövényt, majd öntse rá a forró vizet. Hagyja 10 percig állni, majd a szűrést követően fogyassza el. A másik módszer szerint a növény levelét vagy termését tegye bele 2,5 dl hideg vízbe, és hagyja benne legalább 8-10 órán keresztül, hogy a hatóanyagok alaposan kioldódjanak. A hatóidő leteltével szűrje le a teát, melegítse meg és fogyassza el. Naponta egy, maximum két csészével fogyasszon el belőle, mert meglehetősen erős hatásokkal rendelkezik.

A gyógynövény alkalmazása elsősorban akkor javasolt, ha a székletürítés nagy nehézségekkel jár együtt, de végbélműtét, hasüregi műtétek vagy tükrözések előtt is ajánlott a fogyasztása. Természetesen a kezelőorvost minden esetben tájékoztatni kell, illetve érdemes a tanácsát, véleményét kikérni a tea fogyasztásával kapcsolatban.

A szennalevél az egész emésztőcsatornát képes hatékonyan átmosni. Elősegíti a bélnyálkahártya nedvességének fokozását, illetve a bélperisztaltikára hat kedvezően. A szennát erős hatása miatt más gyógynövényekkel kombinálva alkalmazzák, melyek szintén alkalmasak hashajtásra, szélhajtásra és a bélműködés serkentésére.

Mikor nem javasolt a szennalevél fogyasztása? Terhesség és szoptatás alatt, akut bél- és vakbélgyulladás, hasfájás és bélelzáródás esetén. Abban az esetben, ha valaki vízhajtó szereket, szívgyógyszereket szed, vagy egyéb komoly betegséggel küzd, mindenképpen kérje ki kezelőorvosa véleményét, tanácsát a szenna fogyasztásával kapcsolatban. A gyógynövényt csak kúraszerűen lehet alkalmazni. A kúra ne tartson tovább egy-két hétnél. Miért? Azért, mert ha rendszeresen fogyasztjuk és ezt túlzásba visszük, akkor a belek görcsösen összehúzódnak és émelygés, gyomorfájdalom is jelentkezhet, de még bélrenyheséget is okozhat. Emellett a szennalevelekben lévő hatóanyagok a szervezet víz- és elektrolit-háztartására is hatással vannak, ami fokozza a kálium szervezetből történő kiürülését, ez pedig izomgyengeséget, szívműködési zavart és bélnyálkahártya-irritációt okozhat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük