fbpx

A szorongásoldó csukóka

Scutellaria lateriflora, azaz csukóka lila színű virágai.

A csukókát már régóta alkalmazzák gyógyító célokra, különösen a hagyományos kínai orvoslásban. A gyógynövényt alternatív gyógyszerként lehet használni gyulladáscsökkentésre, görcsök enyhítésére, vérkeringés stimulálására, lázcsökkentésre és fejfájás enyhítésére.

Kutatások igazolják, hogy a gyógynövény nyugtató hatású, csökkenti a szorongást. Az oxidatív stressz hatással van néhány agyi rendelleneségre, betegségre, például a szorongásra, az Alzheimer-kórra, a Parkinson-kórra és a depresszióra. Azonban a gyógynövényben vannak olyan bioaktív vegyületek, amelyek semlegesítik és eltávolítják ezeket a toxikus szabad gyököket. Ha ez bekövetkezik, az oxidatív stressz jelentősen lecsökken. Mivel antioxidáns hatást is kifejt, így ez egy kiváló gyógynövény a szorongás csökkentésére.

A csukóka gyulladásgátló tulajdonsággal is rendelkezik. Hatékony lehet ízületi gyulladás esetén, ha esetleg valaki az otthoni gyógymódokkal próbálkozik.

Álmatlanságban és alvászavarban szenvedőknek is enyhülést hozhat, de csillapítja a nyugtalanságot és izomfeszülés esetén is alkalmazható, ami gyakran okoz például fájdalmat.

Redukálja a szívbetegségek kialakulásának kockázatát, különösen a szívinfarktus megelőzésében bizonyult hatásosnak ez a gyógynövény. Legalábbis egy tanulmány szerint.

Influenza alkalmával gyakran tapasztalunk lázat. A csukóka csillapítani tudja a lázat, de köhögés és légszomj esetén is bevethető, mindemellett a heves szívdobogást és a szorongást is enyhíti. E kettő gyakran jár karöltve egymással.

Epilepsziás betegeken is kipróbálták a gyógynövényt. Bebizonyosodott, hogy az epilepszia betegségre jellemző tüneteket is mérsékelni tudja. Melyek ezek a tünetek? Izomgörcsök, remegés, fejfájás és más idegrendszeri tünetek.

A csukóka megtalálható tea, kapszula, kivonat, tinktúra és nyers gyökérkivonat formájában. Ön is készíthet belőle tinktúrát. Egy befőttesüveget töltsön meg megmosott gyógynövénnyel, majd öntse azt fel alkohollal. Fedje le az üveget, majd állítsa azt hűvös helyre. Az első héten mindennap legalább egyszer keverje meg az üveg tartalmát. A következő öt hétben elég csak az üveget megrázogatni. Másfél hónap múlva szűrje le és már fogyaszthatja is.

Teát is készíthet a gyógynövényből. Forrázzon le két deciliter forró vízzel egy teáskanálnyi szárított gyógynövényt. Hagyja állni tíz percig, szűrje le, majd fogyassza egészséggel.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük