fbpx

A tiszta étkezés néhány alaptétele

Zöldturmix és hozzávalói: alma, sárgadinnye, spenót, chiamag.

Sokan szeretnek vásárolni. Előszeretettel vesznek ruhaneműt, a lakásba kiegészítőket és minden mást, viszont az emberek többsége az élelmiszervásárlásra nem fordít annyi időt, amennyit kellene, pedig az egészséges életmódhoz nagyon fontos lenne alaposan megnézni, hogy mit is rakunk a bevásárlókosarunkba.

Mit is jelent az, hogy tiszta étkezés? Ez személyenként változhat, de a legtöbb esetben azt jelenti, hogy nem fogyasztunk feldolgozott élelmiszereket, olyan táplálékokat, amelyeket vegyszerrel kezeltek, vagy amelyek különféle, egészségre káros adalékanyagot tartalmaznak.

Sokak számára a tiszta étkezés azt jelenti, hogy búcsút intenek a fehér cukornak és helyette valamilyen egészséges alternatívát keresnek. Sok ember számára a koffein, pontosabban a koffeintartalmú italok és az alkohol sem tartozik bele a tiszta étkezésbe.

Az egészségtelen étkezésről nem olyan könnyű és egyszerű átállni az egészséges táplálkozásra. Csak lassan és komótosan haladjon, hogy az ízlelőbimbói hozzászokjanak az új ízekhez. Egy idő után már úgysem fogja kívánni a kevésbé egészséges és az egészségre káros ételeket, hiszen a tiszta ételek pozitív változásokat indítanak el a szervezetében, ezért jobban is fog vágyakozni az egészséges táplálékokra, mint kevésbé egészséges társaikra.

A kevesebb néha több – tartja a mondás. Igaz ez az élelmiszerekre is. Válasszon olyan táplálékokat, amelyek minél kevesebb összetevőből állnak, mert ezek minden valószínűség szerint kevésbé feldolgozottak mint azok, amelyek több összetevőt tartalmaznak.

Tervezzen új ételeket és főzzön-süssön, amennyit csak tud! Ha saját maga készíti az ételeit, tudni fogja, hogy az adott étel mit tartalmaz, és az új hobbi a kedvét is meghozza az új életformához.

Fogyasszon minél több egészséges gabonaételt, magvakat és fehérjében gazdag táplálékot. Ezek a következők lehetnek: barna rizs, quinoa, köles, bab, lencse, csicseriborsó, mandula, kesudió, dió, napraforgómag.

A zöldségek és a fűszernövények is legyenek terítéken. Például a kelkáposzta, a fejes saláta, a hagyma, a fokhagyma, a koriander, a paradicsom, a petrezselyem, a brokkoli, a kelbimbó, az édesburgonya, a rozmaring, a bazsalikom, a kakukkfű, a majoránna, a zsálya, a vízitorma vagy éppen az édeskömény.

Használjon egészséges olajokat és ízesítőket, amelyek zamatossá és nagyon ízletessé varázsolják az ételeit. Használjon extra szűz olívaolajat vagy szezámolajat, fekete borsot, tengeri sót, kurkumát, Cayenne-borsot, fahéjat, dijoni mustárt. Ételeit, salátáit ízesítheti almaecettel vagy vörösborecettel, illetve édesítheti azokat nyírfacukorral vagy steviával.

A gyümölcsöket se felejtse ki a listáról. Egyen minél több szezonális gyümölcsöt és ügyeljen arra, hogy mindig friss és lehetőleg hazai gyümölcsöket fogyasszon.

Igyon kókuszvizet, próbálja ki az újdonságokat, például a chiamagot. Igyon minél több alkalommal frissen préselt zöldség- és gyümölcsleveket. Igyon gyógyteákat és növényi tejeket, amelyeket saját maga is elkészíthet.

  1. dr.Nagydaróciné Szabó Csilla

    Köszönöm a hírleveleket.
    Kisebb részben folyton emlékeztetnek az több évtizeddel korábban is hallott, -megismert tudnivalókra,-másrészt: igen széleskörű új ismeretet is közvetítenek.
    KÖSZÖNÖM.

  2. Major Mária

    A cikkeket olvasva biztos vagyok benne, hogy sok emberben megváltozik az étkezés kulturája, hiszen ennyi jó tanáccsal adva van a megoldás életünk jobbátételéhez. Köszönet érte.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük