fbpx

Alapvető ásványi anyagok – miért van rájuk szükségünk? 1. rész

Egy szürke háttér előtt ásványi anyagok neveit tartalmazó színes zászlók.

Az ásványi anyagokat az étrenden keresztül visszük be a szervezetünkbe. Nagy szükségünk van rájuk, hiszen szerepet játszanak a csontok és a szövetek építésében, a fehérjeszintézis szabályozásában, a hormonszintézisben, az izom-összehúzódásban és az anyagcserében. Egyes ásványi anyagoknak kiemelkedő szerepe van a normális emésztés fenntartásában és a koleszterinszint illetve a vérnyomás szabályozásában. Lássuk is, hogy milyen ásványi anyagokra van szükségünk.

Az egyik legfontosabb ásványi anyag a csontok és a fogak építéséhez a kalcium, amely az egyes anyagcsere-funkciókat is segíti, illetve a szív egészséges működéséhez is elengedhetetlen. Nagy mennyiségben a sötét zöld leveles zöldségek, a lazac, az osztriga, a sajt és a tejtermékek tartalmazzák.

Magnéziumra van szükségünk a jó alváshoz, az egészséges idegrendszer fenntartásához, az izmok ellazításához és összehúzódásához, a jó hangulathoz, az energiatermeléshez, a csontok egészségéhez és a stressz kezeléséhez. Főbb magnézium-források: zöld leveles zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, quinoa, szezámmag, mandula, avokádó, banán, lazac.

A nátrium segít az elektrolitok kiegyensúlyozásában és támogatja az idegrendszer működését is. Elengedhetetlen a szív és az érrendszer egészségének fenntartásához, de az izmok összehúzódásában is kiemelkedő a szerepe. A nátrium a húsokban és a zöldségekben található meg nagy mennyiségben.

A vas a vörösvérsejtek alapvető összetevője, az egész testben szállítja az oxigént. Kiemelkedő szerepe van az immunitás és a pajzsmirigy normál működésében, a kollagénszintézisben és az energiatermelésben. Vasban gazdag táplálék a borsó, a diófélék, a bab, a vörös hús, a kagyló, a máj.

Mangánra szükségünk van a nemi hormonok, az enzimreakciók, az egészséges csontok és porcok kialakulásához, illetve a véralvadáshoz. Fontos szerepe van még az egészséges agy, idegrendszer és pajzsmirigy fenntartásában is. A mangán megtalálható a búzacsírában, a diófélékben, a magvakban és a hüvelyesekben.

A jódnak kiemelkedő szerepe van a pajzsmirigyhormonok szabályozásában, de hatással van az anyagcserére, valamint a testsúly és a hangulat alakulására is. Jódban bővelkedő táplálékok a halak és a tojás.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük