fbpx

Amikor a nagydolog késlekedik vagy nehezen jön

WC-kagyló peremén rózsaszínű WC-papír.

A székrekedésről senki sem szeret beszélni. Még akkor is feszélyezve érezzük magunkat, ha az orvosunknak kell ecsetelni, hogy pontosan milyen kellemetlen problémával is küszködünk. De mikor is beszélünk székrekedésről? Akkor, ha heti több mint három alkalommal kemény székletet produkálunk, nem tudunk gyakran üríteni, van olyan, hogy három-négy nap is eltelik két nagydolog között, a székelés után is úgy érezzük, mintha nem sikerült volna teljes mértékben az ürítés, és gyakran érzünk fájdalmat a hasunkban, illetve a puffadástól sem tudunk teljes mértékben megszabadulni. Gyakran okoz nehézséget a székletürítés még abban az esetben is, ha az inger nagyon is jelen van, ezért sokan inkább visszatartják, ami még inkább fokozza a problémát.

A székelési nehézség mellett egyéb tünetek is jelentkezhetnek: gyakori fejfájás, lepedékes nyelv, kellemetlen lehelet, álmosság, puffadás, nehézhas-érzés, csökkent étvágy, kedvetlenség. Székrekedést okozhat a stressz, a rossz egészségi állapot, a mozgásszegény életmód, a kevés folyadékfogyasztás, a rendszertelen étkezés kevés rosttartalmú étellel párosulva, és a székelési inger gyakori elnyomása.

Mindenképpen konzultáljon kezelőorvosával, ha hosszabb ideje áll fenn a problémája, vagy arra gyanakszik, hogy a szedett gyógyszerek miatt alakult ki székrekedése. Egy percig sem szabad gondolkodni, ha a panasza mellett véres a széklete, gyakran érez görcsös fájdalmat a gyomrában, illetve hirtelen csökkeni kezdett a testsúlya.

Amennyiben semmilyen kóros elváltozás nem áll panaszai hátterében, és az orvosa csupán valamilyen gyógyszert írt fel problémája enyhítésére, akkor mindenképpen fontos, hogy változtasson az életmódján, mert hosszú távon a gyógyszer sem megoldás. Lényeges, hogy naponta minimum két liter folyadékot fogyasszon, elsősorban vizet, gyógyteákat. Minél kevesebb vörös hús és feldolgozott étel szerepeljen az étrendjében. Részesítse előnyben a rostban dús táplálékokat, például a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, péksüteményeket vagy búzakorpát kefirbe, joghurtba keverve. Egyen minél több zöldséget és gyümölcsöt. Gyógyszer helyett fogyasszon olyan táplálékokat, amelyek széklethajtó tulajdonságokkal bírnak: rebarbara, spárga, lenmag, kakukkfű, szenna. Emésztést serkentő ételekkel is helyreállhat a rend, már ami a székelést illeti. Ilyen ételek: aszalt szilva, szilvalekvár, méz, sült alma. Egyes gyógynövények is a segítségére lehetnek. A pitypanggyökértea enyhe hashajtó hatással rendelkezik, de kitűnő választás a gyömbérből, édesgyökérből vagy a bojtorjánból készült tea is. A székrekedést elkerülheti, ha reggel és este is elfogyaszt egy-egy kanál olívaolajat vagy szilvalevet. A füge is jó hatással van emésztésre. Önmagában is fogyaszthatja, de a legjobb hatás elérése érdekében áztasson be néhány szemet egy pohárnyi vízbe, majd reggel, étkezés előtt igya meg a folyadékot.

Alakítson ki rituálét. Minden nap azonos időpontban menjen a mosdóba, ne kapkodjon, hagyjon időt a székelésre, és közben koncentráljon, ne vonja el semmivel sem a figyelmét. Napközben akármikor székelési ingere van, ne nyomja el, azonnal keresse fel a mosdót. Végezzen valamilyen testmozgást, ami pozitívan hat a belek működésére. A székelési problémákra megoldást jelenthet még a jóga, a masszázs, de az akupresszúra is.

1 hozzászólás

  1. Boros jozsef

    Nekem ibs-m van az orvos szerint.
    A reggeli szekeles legtobbszor erőlködve sikerül a széklet nem kemény de nehezen jön ki!! És utána mintha nem ürültem volna ki. Vannak napok amikor nincs széklet. Gyümölcsöt nem eszem vizet elég soka iszom Sokszor kell bevenni nospat mert görcsöl a hasam. Etkezesek utan 2 espumussant szedek es ebed utan protexin balace probiotikumot. Mit kellene csinalni hogy ne kelljen ilyen kinlodassal székelni??

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük