fbpx

Italok és táplálékok, amelyeket nehezen tolerál a szervezetünk, ahogy öregszünk

Idős nő egy pohár zöld turmixot tart a kezében szívószállal, előtte a konyhapulton zöldségek és turmixgép.

Fiatalabb korunkban el sem tudjuk képzelni, hogy eljön majd az idő, amikor egyes ételek és italok problémát fognak számunkra jelenteni. Hiszen húszévesen még olyan jó az emésztésünk és olyan hamar regenerálódunk, ha meg is betegszünk, hogy valóban nem is gondolunk arra, hogy majd mi is megöregszünk, és bizony a szervezetünk már nem lesz olyan toleráns egyes ételekkel és italokkal kapcsolatban. Mutatjuk is, hogy milyen táplálékok és italok okozhatnak gondot, illetve javaslatokat írunk, hogy mit is tegyünk, ha egyes ételek problémát jelentenek számunkra.

Idősebb korunkban néha már elkerülhetetlen, hogy gyógyszert szedjünk. Főleg a krónikus betegségeknél fordul elő, hogy már a természetes módszerek kevésnek bizonyulnak. A gyógyszerek és a grépfrút vagy grépfrútlé és -kivonat azonban nem igazán férnek meg együtt, hiszen ez a gyümölcs megváltoztathatja egyes gyógyszerek hatását. Ha nem tudja, hogy az Ön gyógyszereivel kölcsönhatásba léphet-e a grépfrút, mindenképpen konzultáljon a kezelőorvosával.

A nyers zöldségek roppant egészségesek, de csak akkor nyújtanak kellő élvezetet, ha erős fogazattal rendelkezünk. Ha ez nincs így, akkor nem tudjuk ezeket a vitaminokban és ásványi anyagokban bővelkedő táplálékokat örömmel elfogyasztani. Semmiképpen se mondjunk le azonban ezekről az egészséges táplálékokról, ehelyett fogyasszuk azokat enyhén megpárolva.

A bab hasi és gyomorfájdalmat is okozhat idősebb korban, így sokan elkerülik ezt a rendkívül tápláló étket. Viszont nagyon jó rostforrás, magas fehérje- és vastartalommal rendelkezik, ellenben alacsony a zsírtartalma. Heti egy alkalommal egy kisebb mennyiséget azonban még babból is megehetünk. Ne babgulyást készítsünk, hanem babsalátát, vagy fogyasszuk köretként párolt hús mellé.

A mérsékelt alkoholfogyasztás csökkentheti a szívroham és a stroke kockázatait. De ahogy öregszünk, úgy az alkohol is másként hat ránk. Az alkohol ugyanis megzavarja az alvást, megemeli a vérnyomást, illetve cukorbetegeknél hipoglikémiát is okozhat. A gyógyszerek hatásait is befolyásolhatja.

Az életkor előrehaladtával nehezebben emésztjük meg a tejet és a tejtermékeket, azonban ne mondjunk le teljesen erről a táplálékról. Ha sok panaszt okoz a hagyományos tej, próbáljuk ki a növényi alternatívákat.

A koffein nem biztos, hogy mindenki számára gondot jelent, azonban egyeseknél növelheti a pulzusszámot és alvásproblémákat is okozhat. Ha Önnél is ez a helyzet, akkor fogyasszon koffeinmentes kávét vagy valamilyen más kávéalternatívát, mint amilyen például a cikóriakávé.

Ha elmúltunk 50 évesek, akkor csak nagyon óvatosan fogyasszunk nátriumot. Sóra szüksége van a szervezetnek, de a magas nátriumszint megemeli a vérnyomást, és ez kockázatot jelent a szívroham és a stroke szempontjából. A feldolgozott élelmiszerek például sok hozzáadott sót tartalmaznak.

A keresztesvirágú zöldségek – mint a káposzta, a karfiol és a brokkoli – fokozott gázképződést okoznak, viszont nagyon egészségesek, hiszen sokféle tápanyagot tartalmaznak, például béta-karotint, C-vitamint, rostot, kalciumot, A-vitamint, K-vitamint, folátot, vasat. Próbáljunk meg kisebb adagokat fogyasztani ezekből a zöldségekből, vagy étkezés után igyunk köménymagteát, amely csökkenti, megszünteti a bélgázképződést.

Mint ahogyan sok zöldség is gondot okozhat rágás szempontjából, úgy egyes gyümölcsökkel is ez lehet a helyzet. Semmiképpen se hagyjuk ki azonban az étrendből a gyümölcsöket, hiszen sok rostot és tápanyagot tartalmaznak. Fogyasszuk azokat turmixokban vagy lereszelve.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük