fbpx

Az érintés fájdalomcsillapító hatása

Egy férfi és egy női kéz összefonódása az asztalon.

A kéz a kézben andalgás a kedvesünkkel nem csupán egy romantikus gesztus lehet. Kutatók szerint a kezek összefonódása nagy erejű fájdalomcsillapító hatással is bír. Az emberi érintés számos pozitív hatással rendelkezik, beleértve a kedvezőbb pulzusszámot, az agyhullámokat és a légzést is. Mindemellett még a fizikai fájdalmat is csökkenti.

Emberi kultúránk egyre inkább technológiai központú, azaz az emberek egyre több és több időt töltenek különféle eszközök használatával és hajlamosak vagyunk elfelejteni az emberi érintés értékes előnyeit. Pedig az emberi érintkezés ellensúlyozni tudja a modern technológia elszigetelő hatásait.

Egy kísérletben azt vizsgálták, hogy milyen fontos szerepe van az emberi érintésnek. Házaspárokat vizsgáltak. A párokat először szétválasztották és különböző szobában helyezték el őket. Majd a hölgyeknél fájdalmat generáltak a vizsgálatot végzők. A fájdalomokozást megismételték akkor is, amikor a hölgyek párja is jelen volt a szobában, akik vigaszt nyújthattak a párjuknak egy-egy öleléssel, kézfogással és érintéssel. A hölgyek arról számoltak be, hogy a fájdalom kevésbé volt intenzív, ha a párjuk megvigasztalta, ölelte őket, illetve minél nagyobb empátiával fordult a férjük feléjük, annál kevésbé érezték a fájdalmat.

Mai világunkban egyre több embernek van mobiltelefonja. Sok ember társaságban is előszeretettel nyomkodja a telefon gombjait. Szívesebben teszik ezt ahelyett, hogy embertársaikkal beszélgetnének, nevetgélnének, vagyis egyszerűen jól éreznék magukat. Sajnos sokan az emberi érintést is háttérbe szorítják és a mobiltelefont helyezik előtérbe még akkor is, ha emberi kapcsolattal rendelkeznek.

Pedig kutatások igazolják, hogy az okostelefonok megváltoztatják az agy működését és az emberi viselkedést. Az okostelefonok rendszeres használata depressziót okoz, de felelőssé tehető az álmatlanság és a szorongás kialakulásáért is. Nem beszélve arról, hogy az emberi kapcsolatok is háttérbe szorulnak, hiszen a mobiltelefonokat sokan magukkal viszik az étkezőasztalhoz, a hálószobába és még a hitvesi ágyba is. Márpedig ez nagy hiba. Szakértők szerint a fiatal generáció úgy nő fel, hogy szívesebben fordul a mobiltelefonjához, mint embertársaihoz, szeretteihez, ha magányosnak érzi magát. És ez nemhogy építené, még tovább rombolja a meglévő emberi kapcsolatait.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük