fbpx

Borókalikőr: egy pompás ajándék férfiaknak karácsonyra

Fenyőág mellett három üveg saját készítésű borókalikőr.

A boróka – amikor érni kezd – először kék színben pompázik, majd fekete színre vált. Borókát hazánkban, Olaszországban, Franciaországban és Kanadában termesztenek. Gyógynövényként és fűszernövényként is tekinthetünk erre az illóolajban rendkívül gazdag növényre. Népies elnevezései: borókafenyő, borovicskafenyő, közönséges boróka, borostyántüske, törpeboróka. A ciprusfélék családjába tartozik, és fanyar, édes, de kesernyés íze miatt többek között alkoholos italt, gint is készítenek belőle.

Ez a gyógynövény erős vizelethajtó és hurutoldó tulajdonsággal rendelkezik. A nátha kellemetlen tüneteit is képes csillapítani. A gyógyászatban gyulladásgátló hatása miatt is használják. Fokozza a vérkeringést, csökkenti a reumás panaszokat, de emésztési problémákat – hasmenés, puffadás – is orvosolhatunk a segítségével. Stresszoldó és hangulatjavító hatásáról is híres. Illóolaja serkenti az emésztést, javítja az étvágyat, és kiváló izzasztó és fertőtlenítő hatásokkal rendelkezik. Inhaláló szerként is kiváló légúti megbetegedések és asztma esetén. A kozmetikai ipar is felhasználja alapanyagként, hiszen csökkenti a faggyúmirigyek működését, ezért zsíros bőrre hatékony arcápoló szerekben használják fel. Parfümök készítésénél is fontos alapanyag, legfőképpen fanyar illata miatt. Fűszerként is jól szerepel – fantasztikus ízt kölcsönöz vadételeknek, salátáknak, mártásoknak és savanyúságoknak –, de kitűnő lekvárt és alkoholos italokat is lehet belőle gyártani.

A borókából készült tea kitűnő vizelethajtó, vese- és epekőoldó hatással bír, de fertőtleníti a húgyútakat, elősegíti az emésztést, erősíti a gyomrot és javítja az étvágyat. Egy mozsárban törjön össze 5-6 szem borókabogyót, majd forrázza le 2 dl vízzel. Hagyja állni 5-10 percig, majd szűrje le. Fogyassza kúraszerűen 3 hétig. Ennél hosszabb ideig ne tartson a borókakúra, mert vesekárosodást okozhat, ezért vesebetegek jobb, ha nem is fogyasztják. Ebben az időszakban naponta 2-3 csészével is megihat belőle.

Karácsonykor sokszor okoz fejtörést, hogy mivel is lepjük meg férfi rokonainkat. Egy üveg saját készítésű borókalikőrnek biztos, hogy örülne akármelyik családtag, már csak azért is, mert sokkal értékesebb egy olyan ajándék, amit saját kezűleg készítünk, mintha csak leemeljük az üzletben a polcról. Még egy férfi is képes egy ilyen gesztuson meghatódni, hiszen ajándékunk nem pusztán csak azt jelzi, hogy gondoltunk rá a szeretet ünnepén, hanem azt is, hogy szántunk időt a meglepetés elkészítésére, és beleadtunk szívünket, lelkünket az alkoholos ajándékba.

Borókalikőr hozzávalói:

  • 3,5 dl alkohol
  • körülbelül 25 dkg borókabogyó
  • 30 dkg cukor
  • 0,5 l víz
  • 2 szegfűszeg
  • 1 darabka fahéj

Elkészítése:

Zúzza össze a borókabogyókat, majd tegye egy nagyobb, tisztára mosott befőttesüvegbe. Öntse rá az alkoholt, majd szórja bele a kétfajta fűszert. Csavarja rá az üvegre a kupakját. Tartsa két hétig hűvös helyen. Két hét elteltével főzzön szirupot a vízből és a cukorból, majd lehűlés után öntse az üvegbe, alaposan keverje meg. 1-2 óra múlva szűrje le az üveg tartalmát, és töltse az alkoholos italt kisebb üvegekbe.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük