fbpx

Egészséges fűszerek és gyógynövények

Egy asztalon egy üvegben kovászos uborka, mellette kapor, fokhagymagerezdek, babérlevelek, só szétszórva.

A fűszereknek nemcsak a konyhában vehetjük hasznát, hanem az egészségügyi előnyeiket is kihasználhatjuk. Nagyon sok betegség megelőzésében is aktívan részt vesznek, most ezekből mutatunk be néhányat.

Az egyik legegészségesebb gyógynövény nem más, mint a koriander. Az őshazája Argentínában található, ahol orvosságként is alkalmazzák, legfőképpen emésztési problémákra, mint például gyomorpanaszokra, étvágytalanságra, hányásra vagy hasmenésre. A gyógynövényt a konyhában is felhasználhatjuk mind a leveleit, mind pedig a magjait, de jó szolgálatot tehet pácolás és salátakészítés során is.

A kaprot hazánkban is mindenki ismeri és sokan használják különféle ételekhez, például savanyúság készítésénél, pácolásnál, saláták, halételek és levesek esetében. Nagyon jól kezeli az emésztési problémákat, javítja az étvágytalanságot, csökkenti a puffadást, de májproblémák és epehólyagpanaszok esetén is bátran alkalmazhatjuk.

A fokhagyma egy széles körben használt gyógynövény, amellyel sokféle ételt ízesíthetünk. Ha egészségügyi gondjaink vannak, önmagában és nyersen is fogyaszthatjuk. A fokhagyma leggyakoribb felhasználása nem más, mint a magas koleszterinszint és vérnyomás csökkentése, illetve a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése.

A gyömbért használhatjuk nyersen és párolva is. Nagyon jól illik süteményekhez, használhatjuk gyümölcsös és currys ételek ízesítésére. A hagyományos indiai orvoslás gyomor- és bélrendszeri problémákat kezel a segítségével, leginkább gyomorfájdalom, hasmenés, hányás és hányinger esetén alkalmazzák.

A boróka bokor fanyar ízű bogyókat termel, amelyet gyakran használnak gyomorkeserűk és egyes alkoholos italok – például a gin – ízesítésére. A borókát használhatjuk egyes zöldségek savanyítására, de pácolásra is, például vadételek készítése során.

A majoránna enyhébb ízvilággal rendelkezik, mint az oregánó. A görög mitológiában is feltűnik ez a fűszer, gyakran használták ugyanis, amikor szerelmi bájitalt kevertek. A majoránna kellemes ízt kölcsönöz a húsételeknek, különösen a marha- és a baromfihúsnak, de jó szolgálatot tehet egyes levesek, mártások és saláták ízesítésekor is. A majoránnából teát is készíthetünk, ugyanis csökkenti a menopauza során fellépő hangulatingadozásokat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük