fbpx

Egy ősi gyógyszer: tölgyfakéreg és tölgyfalevél

Tölgyfalevél mellett kis fa mérőkanálban tölgyfakéreg.

A tölgyfa (Quercus) hazánkban is megtalálható. Míg nem fedezték fel áldásos hatásait, bőrök cserzésére használták, aztán gyógyászati célokra is bevetették. Belsőleg főként emésztési panaszokra – hasmenés és székrekedés – alkalmazták, de külsőleg is hasznosították. Aranyér esetén ülőfürdőt készítettek belőle, de bőrbetegségek lemosására is használták és gyulladt szemet is borogattak vele.

A tölgyfa legfontosabb hatóanyagai a cserzőanyagok és a triterpén-szaponinok. A tölgyfa leveléből és kérgéből is készíthetünk főzetet. A leveléből készült tea vizelethajtó és gyomorerősítő hatásokkal bír.

A tölgyfában, pontosabban annak kérgében és hajtásaiban megtalálható cserzőanyagok antibakteriális hatásokkal rendelkeznek, vagyis képesek a toxikus anyagok egy részét megkötni, így a tölgyfakéreg főzete kiválóan alkalmas a fertőzéses hasmenés megszüntetésére, de hólyag- és légcsőhurut gyógyítására is alkalmas.

A tölgyfakéregből készült főzettel öblögetni is lehet szájüregi és felső légúti gyulladások esetén. Ilyen módon a szájüregi fertőzéseket, az ínygyulladást és a különféle sebeket is gyógyítani tudja. Torok- és mandulagyulladás esetén a főzettel gargalizálni szükséges.

A tölgyfakéreg főzete hatásos lehet gyomorfekély esetén, hiszen erősíti a gyomornyálkahártyát és csökkenti a savtermelést. A gyógyulást felgyorsítja, ha egy kevés édesgyökeret is adunk a főzethez.

A tölgyfakéregből készült főzet a szervezet méregtelenítését is elősegíti, de májgyulladás esetén is bevethetjük. Ilyenkor adhatunk hozzá ezerjófüvet vagy Aloe verát is. A tölgyfa leveleiből készült teát fogyaszthatjuk vértisztításra.

Ülőfürdőt is készíthetünk belőle, ily módon legfőképpen az aranyeres tüneteket képes hatékonyan csillapítani.

Külsőleg készíthetünk a főzetéből borogatást, amely a gyulladásos bőrbetegségek tüneteit csillapítja, de magát a betegséget is orvosolni tudja. Visszértágulatokat a fa friss hajtásainak levével vagy pépjével kezelhetünk, de ez a fajta borogatás a gyulladásokat is csökkenti, elmulasztja.

A kéregből készült alkoholos kivonat elmulasztja a bőr ekcémás kiütéseit, de hatásos bőrgyulladásokra és sebekre is.

A főzetet lehet fogyasztani belsőleg az izzadás szabályozására, de a főzetben történő lábáztatás is nagyon hatékony lábizzadásra.

Hogyan készíthetünk a tölgyfakéregből teát? Forraljon fel 2,5 dl vízben egy teáskanálnyi kérget, majd 10 perc elteltével szűrje le.

Az ülőfürdő elkészítéséhez másfél liternyi vízben forraljon fel 4-5 evőkanálnyi tölgyfakérget. Hagyja állni 15 percig, majd szűrje le, aztán öntse a fürdővizéhez.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük