fbpx

Egy ősi gabona, amely egészséggel ajándékoz meg: bulgur – zöldbabos bulgursaláta-recepttel

Sötét tálban bulgur, tetején néhány csicseriborsóval.

A bulgur egy ősi étel, amelynek kimagasló a tápértéke és tápanyagtartalma. Már a Bibliában is említést tesznek róla, illetve az ókorban is nagyon kedvelték, és igencsak gyakran fogyasztották. A bulgur nagyszerűen párosítható zöldségekkel és fűszernövényekkel, talán ez is az oka, hogy hazánkban is ennyire sokan kedvelik.

A bulgur egészségre vonatkozó előnyei elsősorban a gabona (jelen esetben: búza) magas rosttartalmából származnak, a magas rosttartalmú gabonák ugyanis segítik az emésztést. Az élelmi rostok magas szintje serkenti az emésztési folyamatokat a szervezetben és megelőz bizonyos egészségi problémákat, mint például görcsök, puffadás, székrekedés. A rost javítja a tápanyagfelvétel hatékonyságát a bélben, illetve a koleszterin-egyensúlyt azáltal, hogy eltávolítja a felesleges omega-6 zsírsavakat, és így azok nem halmozódnak fel az artériákban.

A bulgur képes a vércukorszintet is javítani a szervezetben, éppen ezért kedvező ez a gabona a 2-es típusú cukorbetegek számára, ugyanis az inzulin felszabadulásának optimalizálásával segít megelőzni a vércukorszint drasztikus megemelkedését, illetve csökkenését, ami nagyon veszélyes lehet azok számára, akik cukorbetegségben szenvednek.

A bulgurban található ásványi anyagok átfogó profilja számos szervrendszerünk számára fontos, de különösen a csontok szilárdságát tudja biztosítani. Az öregedéssel a csontok ásványianyag-sűrűsége csökken, éppen ezért nagyobb mennyiségű foszforra, mangánra és vasra van szükségünk a csontok egészségének megőrzéséhez és a csontritkulás megelőzéséhez. A bulgur sok olyan ásványi anyagot tartalmaz, amely aktívan hozzájárul a csontok egészségének megőrzéséhez.

A bulgur a szív- és érrendszer egészségét is segíti, ugyanis jelentős mennyiségű kálium található meg benne. A kálium egy ismert értágító, ami azt jelenti, hogy csökkenti az erek és az artériák terhelését, és ezzel a vérnyomást is. Azok számára javasolható a bulgur rendszeres fogyasztása, akiknél magas a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának a kockázata.

A bulgur vitaminok és ásványi anyagok sorát tartalmazza, amelyek mind-mind pozitívan hatnak az immunrendszer egészségére és működésére.

A vas kulcsfontosságú ásványi anyag az étrendünkben. Ez a tápanyag pozitívan hat a keringési rendszerre is. Vashiány során vérszegénység alakul ki, ami pedig gyengeséget, dezorientációt, fáradtságot és gyomorbetegségeket okozhat. Ha nincs elég vas a szervezetünkben, akkor nem lesz olyan élénk a keringésünk, és még az energiaszintünk is lecsökken.

A bulgur fitonutriens antioxidánsokban bővelkedik, amelyek segíthetnek a gyulladás megszüntetésében, illetve az egészséges sejtek mutációjának csökkentésében, ami köztudott, hogy rákos betegségeket generálhat. A szervezetben lévő szabad gyökök stimulálják az oxidatív stresszt, ezzel gyulladást és sok-sok betegséget okozva.

A bulgurt fogyaszthatjuk köretként, de salátaként is megállja a helyét. Most egy remek bulgursaláta-receptet mutatunk be.

Zöldbabos bulgursaláta hozzávalói:

• 2 csésze bulgur,
• egy csésze kisebb zöldbab,
• fél csésze zöldborsó,
• egy kisebb csokor petrezselyem,
• egy nagyobb paradicsom,
• 4 gerezd fokhagyma,
• ízlés szerint olívaolaj, só és bors.

Elkészítése:

Pároljuk roppanósan puhára a zöldbabot és a zöldborsót is. Készítsük el a bulgurt, majd hagyjuk kihűlni. Öntsük át egy salátástálba, majd keverjük hozzá a borsót és a zöldbabot is, illetve a kisebb szeletekre vágott paradicsomot. Reszeljük le a fokhagymát, majd keverjük bele a megborsozott, megsózott olívaolajba. Adjuk ezt is a salátánkhoz. Végezetül szórjuk meg felaprított petrezselyemmel.

  1. Ilona Fabian

    Ösi gabona a bulgur? Hol termesztik és hogyan? Hogy néz ki mielött a boltok polcaira kerül?
    Èn mindig úgy tudtam, hogy a bulgur búza töret és nem egy különálló gabona fajta.

  2. Darabos Anna

    A bulgur nem egy “ősi ??” gabonaféle, hanem egy – bármilyen gabonaféléből alkalmazható – előállítási technikával készített tésztaféle. Utána lehet olvasni! Bár a cikk írója is megtette volna! Én ugyan szeretem és használom is a bulgurt (ki is fogom próbálni a mellékelt receptet) meg kistestvérét a kuszkuszt is, de mindig mérges vagyok, amikor a reform “magvak” között látom a boltban, holott ez egy kutyaközönséges tésztaféle, nyugodtan helyettesíthető a mi tarhonyánkkal (abból is van aprószemű-nagyszemű-durva-gépi-kézi stb). Csak nem ilyen ügyes a PR-ja!

    Írom ezt annak tudatában, hogy újra törölni fogják a hozzászólásomat.

    Üdv.: D Anna

    1. Ez nem állja meg a helyét, és valóban utánaolvashat bárki, hogy a bulgur búzatöret, azaz gabona, a kuszkusz viszont nem a kistestvére, hanem egy tésztaféle, amelyet durumbúzából készítenek, tehát mindkettő alapja a búza. 😉

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük