fbpx

Egy szuper antioxidáns gyümölcs: perui földicseresznye

Perui földicseresznye, azaz inka bogyó külső burkában.

Az ehető földicseresznye őshazája Peruban van, talán ezért nevezik inka bogyónak is. Ma már a világ számos táján – Afrikában, Európában – foglalkoznak a termesztésével. Bogyótermése nemcsak nagyon kellemes illatos áraszt magából, hanem nagyon ízletes is. A bogyótermés egy sárga színű, felfúvódott burokban növekszik. A megérett bogyó hasonlít a cseresznyére, csak a színük tér el egymástól, mivel a földicseresznye sárga színben pompázik. A bogyó belsejében, a gyümölcshúsba ágyazódva rengeteg apró, ugyancsak sárga színű mag bújik meg. A gyümölcs megérett állapotában zamatos, lédús és rendkívül édes. A termés külső burka és az éretlen termés mérgező hatással rendelkezik a növényben található alkaloidok miatt.

A perui földicseresznye a burgonyafélék családjába tartozik, és őshazája Dél-Amerikában van. Mivel íze kicsit hasonlít az ananász ízére, ezért ananászcseresznyeként is ismeretes.

A bogyótermés meglehetősen gazdag vitaminokban, így nyersen fogyasztva a leghasznosabb az emberi szervezet számára. A bogyótermés egy kitűnő C-vitamin-forrás, amely az immunrendszer megerősítésében vesz részt, de erősíti az idegrendszert és enyhíti a fáradtságot is. A C-vitaminnak mindezeken kívül kitüntetett szerepe van a csontok, a bőr, az íny, a fogak és a porcok megerősítésében is. Bioflavonoidokat is tartalmaz, amely antioxidánsként a sejtek védelmét látja el. A gyümölcsben lévő A-vitaminnak pedig az egészséges szemműködésben, a látás javításában van kitüntetett szerepe, de a bőr védelmét is képes ellátni.

A földicseresznye rostokban is gazdag, amely a megfelelő emésztést biztosítja. Pektintartalma miatt fogyasztható székrekedés és hasmenés esetén is.

Az inka bogyóban lévő fitoszterolok a vér koleszterinszintjének csökkentésében játszanak kiemelkedő szerepet.

A gyümölcsben a felsoroltakon kívül van még csersav, citromsav, almasav, foszfor és vas is. A vas fontos a vérszegénység megelőzésében, de segíti az immunrendszer megfelelő működését és az anyagcsere-folyamatokban is részt vállal.

A földicseresznye mindezeken kívül vizelethajtó és vértisztító hatással is bír, nyugtatja az idegeket, segíti a máj és a vesék működését és megakadályozza a vesekövek képződését.

Őshazájában készítenek belőle befőttet, szörpöt, gyümölcszslét, lekvárt, de gyakran sütnek a felhasználásával, méz és cukor hozzáadásával különleges desszerteket is. Íme erre egy nem mindennapi recept: mosson meg 15-20 szem földicseresznyét, majd törölje azokat szárazra. Mindegyikbe szúrjon egy-egy fogvájót. Olvasszon fel étcsokoládét, majd mártogassa meg benne a gyümölcsöket. Pirítson meg serpenyőben durvára őrölt mandulát, majd forgassa meg ebben is a finom desszertet. Fogyasztás előtt néhány órára tegye hűtőszekrénybe a csokoládéval bevont gyümölcsöt.

  1. Fecs józsefné

    az ekzotikus gyümölcsfélélket hol lehet kapni és ha igen,akkor is drága.nem éppen a narancs félékre gondotam. a petrezselymet sokat használom.ugy hallotam,hogy a méz cukorbetegeknek nem jó,pedig én nagyon szeretem.számomra a gyümölcs és a zöldség előnyben részesül.a hús féle egy kicsitnhátrébb szorul.

  2. Feró Ágnes

    Kedves Hölgyem!
    Amennyiben nem szeretne drasztikus vegyszereket használni, úgy létezik egy “gomba evő gomba” készítmény. Polyversum 5g a neve. Lisztharmat kivételével hatásos. Másik ilyen jó hatású az Amazon nevű Bacilus mojavensis ami belsőleg erősíti a növények immunrendszerét ezzel ellenállóbbá teszi őket a gombabetegségekkel szemben. Remélem segítettem!
    Üdvözlettel: Feró Ágnes

  3. Anna Révész

    Én most vettem magot, és el fogom vetni, palántát akarok belőle. Csak egy kérdésem lenne, hogyha netán mégis kicsit éretlent ennék, akkor mennyire mérgező a hatása?
    Mit okoz a szervezetben?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük