Erős immunrendszer, stabil immunfunkciók – ezt tudják a probiotikumok, a citrusfélék és a fehérjék

Kerámiatál tele mézzel és narancskarikákkal, a méz kicsorog az oldalán, mellette narancsdarabok.

Az immunrendszer egy kényes rendszer, amelyen sok minden áll vagy bukik. Ha az immunrendszerünk gépezetébe bekerül egy porszem, akkor nagyon sok erőfeszítésünkbe kerül, hogy rendbe tegyük, hiszen mi magunknak kell megtenni olyan dolgokat, amelyek elősegítik, hogy a szervezetünk védelmi vonala ismét jól és megfelelően működjön. Mutatjuk is, hogy mi mindent tehetünk meg az immunrendszerünk egészsége érdekében, és milyen táplálékok segítenek, hogy az immunfunkcióink is jól működjenek.

Az immunrendszer egészségének fenntartása érdekében kulcsfontosságú az alvásunk mennyisége és minősége. Ebben sokat segít, ha alvás előtt rendelkezünk olyan alvási rutinnal, amelyhez minden egyes nap tartjuk magunkat.

Az immunrendszert csakis úgy erősíthetjük meg, ha aktívak maradunk, ameddig csak tudunk, azaz rendszeresen mozgunk, tornázunk, sportolunk. Az aktív életmód ugyanis fokozza a fehérvérsejtek termelődését, amelyeknek kulcsszerepük van a kórokozókkal szembeni védelemben.

A rendszeres kézmosás is hozzátartozik az immunvédelemhez, főleg miután hazatértünk, még akkor is, ha tömegközlekedési eszközzel utaztunk vagy ha boltban vásároltunk. Az is elemi, hogy felhagyjunk a dohányzással, ugyanis a cigarettafüst hatással van az immunrendszerre – gyengíti azt –, és hajlamossá tesz a fertőzésekre és a betegségekre.

Léteznek olyan táplálékok, amelyek sokat tehetnek annak érdekében, hogy az immunrendszerünk mindig erős és fitt maradjon. Ebbe a csoportba tartoznak a citrusfélék, ugyanis tele vannak C-vitaminnal. Ez a vitamin nemcsak az immunrendszert erősíti, de segíti a fehérvérsejt-termelést is.

Az immunerősítő táplálékok skáláját színesíti a béta-karotin, amely A-vitaminná alakul a szervezetben. Ez a vitamin pedig egy olyan antioxidáns, amely nemcsak a szem és a bőr egészségét segít fenntartani, de az immunfunkciók erősítésében is nagy támaszunk lehet.

A sovány fehérjeforrások szintén nélkülözhetetlen tápanyagok a szervezet számára, hiszen ha nem fogyasztunk elegendő fehérjében gazdag táplálékot, akkor nem termelődik elegendő fehérvérsejt sem, így az immunrendszer védtelen lesz a bennünket támadó kórokozókkal szemben.

A probiotikumokban gazdag táplálékokról se feledkezzünk meg, hiszen ezek tartják fenn a bélrendszer egészségét. Ha a bélrendszerünkkel nincsenek gondok, akkor az immunrendszerünkkel sem lesznek problémák. Fogyasszunk natúr joghurtot, kefirt, erjesztett táplálékokat, hogy a bélflóránk egyensúlya és ezzel az immunrendszerünk egészsége is helyreálljon.

A narancsot nagyon sokféleképpen felhasználhatjuk. Ehetjük önmagában, készíthetünk belőle turmixitalt, salátát és még mézes szirupot is. Mutatjuk is a receptet!

Narancsos szirup hozzávalói:

• 2 nagyobb narancs,
• 2 nagyobb citrom,
• egy nagyobb darab gyömbér,
• méz,
• 6 fahéjrúd.

Elkészítése:

Készítsük elő a citrusos gyümölcsöket, hámozzuk meg, magozzuk ki és szeleteljük fel azokat. Hámozzuk meg és reszeljük le a gyömbért. Vegyünk elő egy steril befőttesüveget, és először tegyünk bele egy kevés mézet. Tegyünk az üvegbe egy fahéjrudat, erre pedig a narancsdarabkákat. Majd következzen ismét a méz, a fahéjrúd, illetve a citromdarabkák. Folytassuk a sort, míg van minden hozzávalóból. hagyjuk érni 2 hétig, majd szedegessük ki belőle a citrusos gyümölcsöket, amelyeket felhasználhatunk tea készítésekor. De benne is hagyhatjuk az üvegben. betegségmegelőzésre 1-2 teáskanálnyit, betegség idején 3 teáskanállal fogyasszunk el ebből a szirupból.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük