fbpx

Étkezzünk mediterrán étrend szerint

Egy fiatal férfi a konyhában három zöldséges kosár előtt két kezét felemelve mosolyog.

A mediterrán étrend az egyik legegészségesebb diéta, amit csak követhetünk. Tanulmányok is arról számolnak be, hogy ez az étkezés az egészségre nézve is nagyon előnyös, hiszen sokféle betegségtől óvhat meg bennünket – akár a szívbetegség vagy a szénanátha.

A titok valószínűleg a táplálékok gyulladáscsökkentő tulajdonságaiban, valamint a rostokban, a vitaminokban, az ásványi anyagokban és a fitonutriensekben rejlik. Az egészséges életmód egyik alapvető eleme lehet a mediterrán étrend, másik pedig nem más, mint a rendszeres testmozgás.

A táplálkozási piramist a kilencvenes években alkották meg, amelyet 2008-ban módosítottak, hogy a gyógynövények és fűszernövények is helyet kapjanak, hiszen antioxidáns és emésztésjavító tulajdonságaik miatt helyük van a mediterrán étrend alkotóelemeit felsorakoztató táplálkozási piramisban. Az újabb összeállítás nagyobb hangsúlyt fektet a halak fogyasztására, nem véletlen, hiszen nagy mennyiségben tartalmaznak omega-3 zsírokat, amelyek aktívan hozzájárulnak a szív, a bőr és az idegrendszer egészségéhez.

Az étkezési piramis alján a fizikai aktivitás, valamint a másokkal – például családtagokkal – történő közös étkezés fontossága szerepel. Ezt követik a zöldségek a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák, az olívaolaj, a diófélék, a magvak, a hüvelyesek, a gyógynövények és a fűszernövények.

A fontossági sorrendben a halak és a tenger gyümölcsei következnek. A sort a szárnyasok, a tojás, a sajt és a joghurt követi. A piramis csúcsán a húsok és az édességek találhatók, tehát ezekből kellene a legkevesebbet fogyasztanunk. És a piramis megemlíti, hogy fogyasszunk vizet rendszeresen, de még a vörös bor is helyet kapott, ami mértékkel fogyasztva szintén előnyösen hat az egészségre.

A teljes kiőrlésű gabonák között a búza is szerepel ugyan, ami meglepő lehet, hiszen sok egészségügyi problémát okozhat. Például oka lehet az allergia és a gyulladás kialakulásának, azonban a mediterrán étrend gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, hiszen erős gyulladáscsökkentő flavonoidokat, egészséges zsírokat és immunerősítő antioxidánsokat tartalmaz. És mivel a mediterrán konyha flavonoidokban és kvercetinben is gazdag fokhagymát is gyakran használ, így ezek ellensúlyozhatják a búza esetlegesen negatív hatásait.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük