fbpx

Gyógyító útitársak nyaraláshoz

Kamillavirág és kamilla-illóolaj.

Nyaralás előtt alaposan megtervezzük, hogy milyen ruhákat, fürdőruhát és strandpapucsot viszünk magunkkal. A bőröndünkbe minden olyan dolgot – naptej, szalmakalap, telefontöltő – is bepakolunk, amelyekre úgy érezzük, hogy szükségünk lehet a vakáció során. Sokan gyógyszereket is csomagolnak és a legapróbb fejfájásra gyorsan bekapnak valamilyen pirulát, hogy a szabadságot semmilyen egészségügyi probléma se ronthassa el. Azonban a gyógyfüvek gyógyító erejére ilyenkor nem sokan gondolnak, pedig az utazótáskánkban egy-két gyógynövénynek is helyet kellene szorítanunk, hiszen a kisebb betegségeknél, problémáknál nyugodt szívvel rájuk bízhatjuk magunkat.

Sokan még mindig azt gondolják, hogy a nyaralás idején teljesen megengedett mindenféle óvintézkedés nélkül naphosszat heverészni a napon. Persze naptejet sem használnak, aztán pedig csodálkoznak, ha estére a bőrük vörös színben pompázik és aztán még a zuhanyozás is fájdalmat okoz. Ha már megtörtént a baj, akkor segítségül lehet hívni néhány gyógynövényt, mert nagyon hatásosak tudnak lenni a napégés kellemetlen tüneteinek csillapítására. A kamilla gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik. Készítsen a megszokott módon kamillafőzetet, szűrje le, majd a főzetbe mártson bele egy trikót. Csavarja ki a ruhaneműt, majd vegye fel. Félóra múlva vegye le, majd kenje be a bőrét körömvirágkrémmel, és a jövőben tartózkodjon az újbóli leégéstől. Bodzából, rozmaringból és zsályából is készíthet főzetet, ezek a gyógynövények is hatásosak lehetnek a napégés okozta kellemetlen tünetek enyhítésére. Utazásaink során jó, ha van nálunk egy flakonnyi Aloe vera gél, mert ez is csillapítani tudja a napégés okozta kellemetlen tüneteket és antibakteriális hatással rendelkezik. Ha semmilyen gyógynövény nem áll a rendelkezésére, akkor vegyen egy natúr joghurtot és olívaolajat. Egy tálkába tegyen 3-4 evőkanálnyi joghurtot és egy teáskanálnyi olívaolajat. Keverje össze alaposan az összetevőket, majd alkalmazza pakolásként a joghurtos, olívaolajos elegyet.

Nyáron, legalábbis amikor nyaralni vagyunk, szeretünk sokáig ébren maradni. Van, aki bulizni megy, van, aki éjszakai hajókázásra ruccan ki, de olyan is akad, aki csak a szállásán, az erkélyen vagy a teraszon üldögélve élvezi, ahogyan a hűs szellő simogatja az arcát és közben pihenhet, elmélázhat egy kicsit. A rovarok egyáltalán nincsenek tekintettel arra, hogy mi éppen a szabadságunkat töltjük valahol. Szemtelen módon körülöttünk nyüzsögnek és az első adandó alkalommal meg is kóstolnak bennünket. Azonban nagyon csúnya nyomot is hagyhat rajtunk hívatlan kis látogatónk munkálkodása, és fájdalmat vagy soha szűnni nem akaró viszketést is érezhetünk egy-egy rovarcsípést követően. A rovarcsípést leggyorsabban valamilyen illóolajjal orvosolhatjuk. Ez lehet például a citromfű, a teafa, a bazsalikom vagy a levendula illóolaja. Az Aloe vera leveléből kinyert gél is nagyon jó szúnyogcsípésre, de hatásos az is, ha szétmorzsolunk egy citromfűlevelet, amellyel aztán enyhén bedörzsöljük az irritált bőrfelületet. Ha darázs csíp meg bennünket, akkor nagyon hatásos lehet, ha egy karika vöröshagymát szorítunk a csípésre. A vöröshagyma ebben az esetben gyógynövényként funkcionál, hiszen elősegíti, hogy ne duzzadjon meg a csípés helye. Hasonló hatásokkal bír a fokhagyma, a petrezselyem levele és a teafaolaj is.

Nyáron sokan szeretnek túrázni is, amikor nyaralni mennek valahová. Érdemes már idejében felkészülni a kullancsveszélyre, és bekenni magunkat valamilyen kullancsriasztó termékkel. Azonban mi magunk is készíthetünk ilyen keveréket. Egy üvegcsébe töltsön 20 ml mandulaolajat és 4-4 cseppet háromféle illóolajból. Ezek közül az illóolajok közül válogathat: levendula, borsmenta, eukaliptusz, bergamott és teafa. Túrázás előtt alaposan kenegesse be magát a saját készítésű kullancsriasztóval, különös tekintettel a hajlatokra. Ez a készítmény néhány óráig védelmet nyújt a veszélyes és apró vérszívók ellen.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük