fbpx

Hívatlan őszi látogató: a depresszió

Fiatal nő egy őszi fa tövében tenyerébe temeti arcát.

Az ősz borongós napjaival szinte egyszerre költözik be sok ember életébe a depresszió is. Ezekben a hónapokban egyre kevesebbszer bukkan elő a Nap a sötéten, komoran gyülekező felhők mögül, rövidebbek a nappalok, a hideg, fagyos, süvítő szél súlyos korbácsütésként hatol át meleg ruházatunkon, és a folyamatos esőzések, záporok, zivatarok is súlyosan megnyirbálják jókedvünket. A kevés napfény az agyban szerotoninhiányt idéz elő, vagyis a borongós időjárás miatt valóban kevesebb örömhormon termelődik a szervezetünkben.

Az őszi depresszióval küzdő emberek általában nem mutatnak olyan súlyos tüneteket, mint a depressziós személyek általában, hiszen az őszi hónapokban jelentkező betegség leginkább levertséggel, fáradékonysággal és aluszékonysággal jár elsősorban együtt. Szakemberek szerint azonban a depresszióra jellemző klasszikus tünetek – munkaképtelenség, apátia, örömtelenség – is jelentkezhetnek. Milyen tünetei vannak tehát a szeptembertől jelentkező depressziónak? Fáradtság, energiahiány, lehangoltság, közömbösség, szorongás, feszültség, ingerlékenység, a szexuális vágy erőteljes csökkenése. Az őszi depresszióban szenvedő egyén nem nagyon szeret otthonról kimozdulni, jellemző rá a mértéktelen evés, főként az édességek utáni fokozott vágyódás.

Nem kell azonban hónapokig gyászolni a nyarat, igenis van megoldás az őszi depresszió oldására és végleges száműzésére. Az egyik legfontosabb, hogy minél több időt töltsön a friss levegőn. Az őszben is meg kell látni a szépet, hiszen csodálatos látványt nyújt, amikor a természet felölti őszi ruháját, hogy elkápráztasson bennünket, földi halandókat. Öltözzön fel melegen és töltsön minél több időt a természetben. Gyűjtsön színes faleveleket, bogyókat, terméseket és dekorálja lakását a természet kincseivel. Ha a lakásában is megjelenik az ősz, úgy könnyebben képes megbarátkozni az őszi hónapokkal, amelyek lehet, hogy hűvösek, esősek és szelesek, de nem feltétlenül szükséges az ellenséget látnunk ezekben a hónapokban. A pozitív gondolkodás az egyik legjobb védekezési forma az ősszel megjelenő depresszióval szemben.

A mozgásnak is fontos szerepe van a depresszió elűzésében. Ameddig csak teheti, mozogjon a szabad levegőn. A fagyos idő beálltával se hagyjon fel a sportolással. Naponta legalább 20 percet szánjon arra, hogy alaposan megmozgassa a végtagjait, mert ez nemcsak a testének, hanem a szellemének és az immunrendszerének is jót tesz. Az is jó döntés, ha a barátaival közösen mozognak, hiszen így a társas élete is felpezsdül, ami szintén jó fegyver a depresszió ellen. Az őszi lehangoltság ellen jó választás a jóga, a reiki vagy a meditáció, amelyek nem pusztán a háborgó lelket képesek megnyugtatni, de a stresszt is hatékonyan képesek oldani.

Az őszi hónapokban jobban oda kell figyelni a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitelre. A legfontosabbak a borongós időszakban a B6-, B12- és az E-vitamin, illetve a folsav, a magnézium és a cink. B6-vitamin-források: pulykahús, marhahús, banán, kelbimbó, búzacsíra. B12-vitamin megtalálható a lazacban, tejben, tejtermékekben, a tojásban. E-vitaminban gazdag ételek: növényi olajok, mandula, diófélék, mogyoró, levélzöldségek, teljes kiőrlésű gabonák. Folsavtartalommal rendelkező táplálékok: paradicsomlé, brokkoli, búzacsíra, spenót, csicseriborsó. Kitűnő magnéziumforrások: sötét színű zöldségek, olajos magvak, borsó, spenót, zab, tökmag. Cinkforrások: búzacsíra, földimogyoró, lencse, osztriga.

Ősszel fogyasszon minél több sütőtököt és tökmagot. A sütőtök ugyanis kiváló antibiotikus hatással rendelkezik. Kutatások igazolják, hogy a tökmag pedig nagy mennyiségben tartalmazza az L-triptofán nevű aminosavat, amely jelentősen enyhíti a depresszió tüneteit.

Egyes gyógynövényeket is alkalmazhat a depressziós hangulat megszüntetésére. Tibetben például évszázadok óta használják az aranygyökeret a rossz hangulat és a fáradtság ellenszereként. Németországban előszeretettel használják antidepresszánsként az orbáncfűteát, amely emellett még az immunrendszert is képes megerősíteni. A citromfüvet az ókorban antibakteriális hatása miatt kedvelték, de kitűnően nyugtatja az idegeket is. A csipkebogyóból és a levendulából készült tea is hasonló hatásokkal rendelkezik.

  1. Lontai Endréné

    Köszönöm a küldött sorokat és jo tanácsokat meg fogom
    probálni és átadom másnak is Marika

  2. Pelsőczy Panna

    Nagyon jólesik hogy, elhiszi valaki, és beszél róla! Köszönöm a többi beteg nevében

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük