fbpx

Hogyan küzdjük le a fáradtságot természetes módszerekkel?

Fekete tea üvegpohárban, mellette citromgerezd és a szárított tealevelek kis mérőkanálban.

A fáradtság nem csupán tavasszal törhet ránk, hanem egész évben, szinte minden évszakban szenvedhetünk tőle. De milyen okai lehetnek az életünkben állandóan jelenlévő kimerültségnek? Fizikai fáradtság esetén olyannyira ránk törhet az álmosság, hogy egyszerűen képtelenek vagyunk ellátni a napi teendőinket. Fizikai fáradtság esetén számolnunk kell erő- és energiahiánnyal, ilyenkor még a végtagjainkban is soha szűnni nem akaró fájdalmat érzünk. Szellemileg is elfáradhatunk, ebben az esetben a koncentrálás megy nehezebben, ez főleg azoknál jelenthet gondot, akik szellemi, irodai munkát végeznek.

Amikor fáradtak vagyunk, akkor előfordul, hogy más panaszok is gyötörni fognak bennünket. Ezek a szimptómák a következők lehetnek: szédülés, fejfájás, legyengült immunrendszer, izomfájdalom, nyirokmirigyek fájdalma, duzzanata, étvágytalanság, memóriazavar, koordinációs képesség zavara, alvásproblémák, emésztési zavarok, hangulatingadozások, rossz közérzet.

Milyen kiváltó okai lehetnek a fáradtságnak? Lehetnek mentális okai, amelyet valamilyen életnehézség vált ki, mint például haláleset a családban, mentális betegségek vagy éppen valamilyen szenvedélybetegség. Egyes betegségektől is lehetünk elcsigázottak, például a cukorbetegségtől, a pajzsmirigy nem megfelelő működésétől, a szívbetegségtől vagy éppen a vérszegénységtől. A fáradtságnak oka lehet egyes gyógyszerek, főként az antidepresszánsok fogyasztása, de vitamin- és ásványianyag-hiány is kiválthatja. Fáradtságtól szenvedhetünk különféle fertőzések miatt, de egyes daganatos megbetegedések tünete is lehet.

Fáradtság esetén gyógyír lehet az aktív testmozgás és a helyes étrend kialakítása, legfőképpen a gyümölcsökben és zöldségekben gazdag táplálkozás preferálása. A fáradtságon enyhíthet például a jóga, a meditáció, vagy a tai chi, de sok esetben a mindennapi stressz okozza a kimerültséget, ezért ajánlatos stresszkezelési módszereket elsajátítani. A jóga és a meditáció szolgálhatja ezt a célt is, de már a kertészkedés vagy egy jól megválasztott hobbi is segítséget nyújthat, hogy a bennünk felgyülemlő feszültség valamilyen módon levezetődjön.

Az aromaterápia szintén egy megfelelő módszer a fáradtság enyhítésére, megszüntetésére. Az aromaterápia illóolajos gyógynövények, illetve a belőlük kinyert illóolajok és kivonatok használatán alapuló gyógyítást foglalja magába. Ebbe beletartozhat a masszázs, az aromafürdő, az inhalálás, a borogatás, a bedörzsölés vagy a szauna. Milyen gyógynövények lehetnek hatásosak fáradtság esetén? A levendula, a bazsalikom, a citrom, a bergamott, a borókafa, a grépfrút, a citronella, a fahéj vagy a kakukkfű.

Gyógyteák kortyolgatásával is elűzhetjük a tavaszi fáradtságot. Hatásos lehet például a zöld tea, a fekete tea, vagy éppen a mate tea. Ezek a teák tele vannak antioxidánsokkal, és rövid időn belül képesek elűzni a legragaszkodóbb fáradtságot is. Ezekből a teákból sem szabad azonban napi 2-3 csészével többet fogyasztani, mert alvászavarokat, feszültséget és idegességet okozhatnak.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük