Amennyiben vesebetegek vagyunk, akkor kerülnünk kell a magas nátrium-, kálium- és foszfortartalmú táplálékokat, illetve korlátozni szükséges az egészségtelen zsírokban és cukorban gazdag ételeket is. A sok kalcium és alkohol sem éppen vesebarát természetűek, így jól tesszük, ha ezekre is gondosan ügyelünk. A vese rendszeresen eltávolítja a szervezetből a salakanyagokat és a felesleges folyadékokat. Ennek a funkciónak az elvesztése azonban veszélyeztetheti más létfontosságú szervek egészségét és működését.
A magas vérnyomást okozó táplálékok növelik a vércukorszintet, elősegítik a súlygyarapodást, és közvetlen károsodást okoznak a vesékben. És ezek a tényezők súlyosbítják azoknak a személyeknek az állapotát, akik már egyébként is vesebetegségben szenvednek.
A nátriumban gazdag táplálékok magas vérnyomást okoznak, ami duplán megdolgoztatja a veséket, ezzel is károsítva a vesék ereit. Ez pedig funkcióvesztéshez vezet, ami azt jelenti, hogy a vese nem tudja úgy ellátnia a feladatait, ahogyan azt kellene. Sok sót tartalmaznak a konzervek, a pácolt húsok, a sós szószok, a sajtok és a gyorsételek.
Amennyiben túl sok kálium halmozódik fel a szervezetben, akkor kialakul a magas káliumszint kockázata, ami akár szívmegálláshoz és szívrohamhoz is vezethet. A vesebetegeknél károsodnak a nefronok, azaz a vesék funkcionális egységei, és ezek a funkciók csak akkor állnak helyre, ha odafigyelünk a káliumban gazdag ételek korlátozására. Sok káliumot tartalmaz a banán, az avokádó, a burgonya, a paradicsom és a barna rizs.
Számos tanulmány szerint a cukor növeli a vesebetegség, a cukorbetegség és az elhízás kockázatait. A magas vércukorszint arra készteti a veséket, hogy túlerőltessék magukat, ezzel viszont az erek károsodnak. Ha lehet, kerüljük vagy fogyasszuk mértékkel az aszalványokat, a süteményeket és a cukros üdítőket.
A krónikus vesebetegség szív- és érrendszeri és csontszövődményekhez vezethet, mivel a veséknek csökken a képességük, hogy a foszforfelesleget eltávolítsák a vérből, ez pedig a nefronok károsodását idézi elő. Amikor a foszfor felhalmozódik az erekben, akkor eltávolítja a kalciumot a csontokból, és lerakódásokat hagy az érfalban. Ezért csak mértékkel szabad foszforban gazdag ételeket fogyasztani, mint amilyen a dió, a korpa, a gabonafélék, a bab és a lencse.
Hogyha a véráramban kalcium halmozódik fel, ez extra munkára kényszeríti a veséket, és ez a folyamat tovább károsítja azokat, nem mellesleg hiperkalcémia alakul ki. Sok kalciumot tartalmaznak a tejtermékek, a halak. A zöld leveles zöldségek fogyasztását is korlátozniuk szükséges a vesebetegeknek, mivel oxálsavat tartalmaznak, és kalciummal kombinálva nagy kárt okozhatnak a szervezetben. Az oxalátok vesekövet is okozhatnak, amelyek szintén negatívan hatnak a vesék egészségére.
A zsíros ételek fogyasztása zsíros lerakódásokhoz – koleszterin – vezethet. A koleszterin eltömíti az ereket, ami extra terhet ró a vesékre is, és azok tovább károsodnak. A telített és a transzzsírok károsak az egészségre.
Ha vesebetegek vagyunk, alkoholt csak módjával lehet fogyasztani, de talán az a legjobb, ha tartózkodunk az alkoholos italoktól, mivel köztudott, hogy az alkohol is negatívan hat a vesék egészségére.
Köszönöm a számomra igen értékes útmutatást, mit nem ehetek. Érintett, vesebeteg vagyok, ezért nagy segítség lenne számomra, ha tájékoztatást kaphatnék, mit fogyaszthatok.
Köszönettel fogadnám, ha segítséget kaphatnék, mivel “gazdagíthatnám” az egyéként igencsak sovány étrendemet.
Szeretnék csatlakozni Varga Istvánhoz, mert érintett vagyok. Bárhol keresek, mindig csak azt találom, hogy mit nem ehetek. De az igazi segítség az lenne, ha segítene valaki abban, hogy mit szabad fogyasztani. Mert így nagyon unalmas és egyhangú az étkezés.
Én még nagyobb gondban vagyok, mert ami jó az egyik betegségre nem jó a másikra.
Magas vérnyomás, cukor, és a vesére is vigyázzak, hanyagoljam a fehérhjéket. Tényleg nem tudom mit ehetnék, hogy jót tegyek.
Miklós Imréné
Magas a kreatinin szintem 119..Marfarint 5 mg most szedekErzekeny a gyomrom délután 5 után már nem eszek. Sosem ittam, legfeljebb szilveszter, szülinap pár kortyot. Már ezt évekóta nem teszem. 2007 óta nem dohányzom, addig sem voltam nagy cigis. Tüdőm rendben, ezek a betegségek szinte kizárják, hogy egyek valamit. Pajzsmirigy mütetem volt, nagy daganat, bált kivették, nem kell gyógyszert szednem, mert jók a labor eredményeim. EKG rendben, a vérnyomásom néha kiugrik, de kezelve van. Súlyom 72 kg, 158cm. 71 éves vagyok. Akkor miért van nehéz légzésem?
Krónikus vesebeteg vagyok a GRF 18. érdeklödnisueretnék hogy mit ehetek hogy javitsak a veseértékemen és ne keljen dializisre mennem Köszönöm szépen.