fbpx

Télen még fontosabb szerepe van a mozgásnak

Egy őszi erdőben egy család sétál.

Télen sokan elkényelmesednek és lemondanak a testedzésről, a rendszeres mozgásról és a tornáról, inkább nagyobb lakomákat és a tévénézés közbeni nassolást részesítik előnyben. Pedig éppen télen lenne a legnagyobb szükségünk az aktív életre, mivel ilyenkor jóval több kalóriát viszünk be a szervezetünkbe. Télen extra mennyiségű zsírt raktároz el a szervezetünk a hideg idő miatt, így sokkal többet kellene mozognunk, mint a melegebb hónapokban, amikor a nagy melegben sokszor nem is kívánjuk az ételt, inkább sok folyadékot iszunk. Mutatunk néhány okot, hogy miért is mozogjunk télen többet, mint a nagy melegben, a nyári hónapokban.

A téli testmozgás egyik nagy előnye, hogy sokkal több kalóriát égethetünk el, mint nyáron. Télen a kalóriaégetés sokkal gyorsabb, így a testhőmérséklet jobban szabályozott.

A hideg hónapokban sokkal nagyobb szükség van a mozgásra azért, hogy az immunrendszer erősebb legyen a különféle kórokozókkal szemben, amelyek felelőssé tehetők a nátha, a megfázás és a különféle vírusfertőzések kialakulásáért. Az immunitás fokozásában az is segíthet, ha a rendszeres testmozgás mellett a táplálkozásra is odafigyelünk és minél kevesebbet “bűnözünk”.

Ha nem mozgunk eleget, a szívünk is „elgyengül”. Amikor edzünk, akkor a szívünk több vért pumpál az erekbe és ezzel kemény munkára fogjuk. De nemcsak a szív, hanem a szívizmok is megerősödnek, ennek szintén kiemelkedő szerepe van abban, hogy mennyire egészséges a szívünk. A rendszeres testedzés a szív és az érrendszer megerősítésében is aktívan részt vesz.

Nyáron elegendő naponta 10-15 percet a szabadban sétálni ahhoz, hogy a testünk megkapja a napi D-vitamin adagját. Mi a helyzet télen? Télen nem tudunk kiállni a napra, hogy feltöltődjünk ezzel a vitaminnal. Ezért, ha csak tehetjük, mozogjunk minél többet, hogy ezzel is megerősítsük az immunrendszerünket, amely a téli időszakban sérülékenyebb.

A mindennapos mozgás megnöveli a szervezetben a jó, azaz a HDL-koleszterin szintjét, ami ellensúlyozni tudja az LDL negatív hatását, sőt ennek a koleszterinnek a koncentrációja is csökkenni fog, amennyiben odafigyelünk a mindennapi mozgásra.

A mozgás hatására tehát a rossz koleszterinszint csökken, míg a jó aránya megnő. Ez pedig megakadályozza, hogy plakkok képződjenek az erek és artériák falán, amivel pedig összességében védjük a szív és az érrendszer egészségét. Nem beszélve arról, hogy a rendszeres mozgással a cukorbetegség és a rákos betegségek kialakulásának kockázta is jelentősen lecsökken.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük