fbpx

Tengernyi nyavalya, amelyet a rossz bélbaktérium okoz

Baktériumok a bél nyálkahártyáján kék színnel ábrázolva.

Egy kutatás során megállapították, hogy a rossz bélbaktériumok számtalan betegség okozói lehetnek. A baktériumok többsége a bél nyálkahártyáján található. A béltraktus központi szerepet tölt be az emésztésben és a kiválasztásban is, de az immunrendszer védelmében is közrejátszik. A normál bélflórát sok minden károsíthatja: gyógyszerek, allergiás megbetegedések, környezetszennyezés, egészségtelen táplálkozás, az ebből fakadó vitaminhiány, a nem megfelelő emésztés, pszichés megbetegedések, stressz, gyomor- és bélrendszeri megbetegedések. Ezek a tényezők azonban nem csupán a rossz baktériumok elszaporodását segíti elő, hanem más élősködők megjelenésének is táptalajt biztosítanak.

Amennyiben a rossz bélbaktériumoknak kórosan megnövekszik a számuk, számtalan betegséget okozhatnak. Ezek lehetnek enyhébbek is, de súlyosabb, kóros állapotok is bekövetkezhetnek. Ha a bélflóra megsérül, akkor jelentkezhet fejfájás, migrén, felbukkanhatnak gyulladt, ekcémás foltok a bőrön, hullhat a haj, korpásodhat a fejbőr, romolhat a haj minősége, előfordulhat kimerültség, fáradékonyság, alvásproblémák és koncentrációs zavarok. Súlyosabb esetben a rossz bélbaktériumok mennyiségének növekedése okozhat krónikus bélgyulladást, hasmenést, székrekedést, hasi görcsöket, puffadást. Előfordul, hogy az immunrendszer nagymértékben legyengül vagy vérszegénység alakul ki. Még súlyosabb esetben ezek a baktériumok indukálhatnak inzulinrezisztenciát, amiből később a cukorbetegség alakulhat ki, de a daganatos megbetegedések megjelenéséért is felelőssé tehetők.

Amennyiben felborult a normál bélflórája, nagyon lényeges, hogy életmódot váltson. Első lépésként az étkezésén változtasson. Részesítse előnyben a teljes kiőrlésű gabonából készült kenyereket, tésztákat, péksüteményeket. Főzés és sütés során használjon hidegen sajtolt napraforgó-, tökmag-, len-, kukoricacsíra- és olívaolajat. Az édesítőszereket kerülje, mézből is csak keveset fogyasszon. Egyen sok zöldséget és gyümölcsöt. Tejtermékeket lehet fogyasztani, és egyes fűszerek is hatékonyan képesek a bélflórát regenerálni. Ezek a következők: petrezselyem, ánizs, babérlevél, kömény, bazsalikom, szerecsendió, tárkony, kakukkfű és fokhagyma. A vízzel hígított gyümölcs- és zöldséglevek is jó választásnak bizonyulnak, emellett igyon ásványvizet és gyógyteákat. Milyen gyógynövények lehetnek ebben az esetben hasznosak? Kamilla, körömvirág, tárnics, gyermekláncfű, borsmenta és az apróbojtorján.

A bélflóra rossz és jó baktériumainak egyensúlyát csak diétával és mozgással lehet fenntartani. Mozogjon hetente legalább öt alkalommal. Ez lehet valamilyen sporttevékenység – kerékpározás, úszás, pilátesz vagy jóga –, de a tánc is hatásos lehet, amennyiben úgy mozog a zene pezsdítő ritmusára, hogy közben még meg is izzad kicsit.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük