fbpx

Tippek a savas ételek korlátozására

Lúgosító étrend alapanyagai, csupa zöld színű zöldségek.

Sokan nem bírják elviselni az olyan táplálékokat, amelyek túl sok savat okoznak. Most olyan tippeket olvashat, amelyek abban segítenek, hogyan kerüljék el ezeket a savat okozó ételeket, amelyek bizony megkeseríthetik az életünket.

A savtermelő élelmiszerek – mint például a fehérjék – okozhatják a vizelet savasságát, ez pedig oka lehet a vesekő kialakulásának. A túlságosan savas ételek és italok a csontok és az izmok károsodását idézhetik elő. Ez azért van, mert a csontok kalciumot tartalmaznak, amelyet arra használ a szervezet, hogy helyreállítsa a vér pH-egyensúlyát, amikor az túlságosan savas. A túlzottan savas ételek fogyasztása megnövelheti a szívbetegségek, a daganatos megbetegedések és a májproblémák kialakulásának a kockázatát.

Elsősorban a megelőzésre kellene a hangsúlyt helyezni, vagyis minél jobb a feldolgozott és tartósítószerrel dúsított élelmiszerek és italok fogyasztását elkerülni. Elsősorban a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása javasolt, mégpedig 3:1 arányban.

Ha úgy érzi, hogy savproblémája van, akkor érdemes egy olyan diétába belekezdeni, amely során kizárja a savat okozó ételeket és italokat az életéből, hiszen ezek csökkenthetik, de akár meg is szüntethetik a tüneteket. Többek között ezek az élelmiszerek is elősegítik a savtermelést: cukor, egyes tejtermékek, feldolgozott élelmiszerek, sózott húsok, szénsavas és más édesített üdítőitalok, magas fehérjetartalmú táplálékok, zsíros ételek, csípős, fűszeres élelmiszerek, savas gyümölcsök, például a citrom, a csokoládé és más édességek, borsmenta. Ezek a táplálékok mind serkenthetik a savtermelést. Gyakran okozhat problémákat még a friss kenyér és a gabonamagvak, a csalamádé, a hagyma, a hüvelyesek és a káposzta. Ha magas a gyomorsava, kerülje a sört és a forró csokoládét. Szakértők nem mindig értenek egyet a savat okozó ételeket illetően. Néhányan a savat okozó táplálékokhoz sorolják a dióféléket, a magvakat, az édesítőszereket, a majonézt, a szójaszószt, az ecetet és természetesen a kávét is. Ecet helyett ízesítse az ételeket citromlével, kávé helyett pedig készítsen „kávét” gyermekláncfűből.

Milyen ételek hatékonyak a gyomorégés ellen? Többek között a teljes kiőrlésű lisztből készült termékek, a rizs, a zöldséglevesek, a főtt tojás, a zöldségek, a gyümölcsök – kivéve a savas és az aszalt gyümölcsöket –, a főtt zöldségek. A sovány tej és tejtermékek, a sovány, grillezett vagy főtt sovány húsok, halak, egyes gyógynövények, mint például a gyermekláncfű, a kömény, az édeskömény, a rebarbara, a ginszeng és az Aloe vera.

Az étkezések között lehetőleg ne nassoljon, mert ha a gyomor állandóan tele van, akkor ez állandóan nyomást fejthet ki a nyelőcsőre, amelybe gyomorsav kerülhet. Kerülje a nagy lakomákat! Ne háromszor egyen egy nap nagyobb adagokat, hanem étkezzen 5-6 alkalommal kisebb porciókat. Esténként se csapjon nagy dínomdánomot, próbáljon csak nagyon keveset és valamilyen könnyű ételt enni. Vacsora után ne azonnal feküdjön le, mert így megelőzhető, hogy a gyomorsav a nyelőcsőbe áramoljon. A vacsora és a lefekvés között legalább három órának kell eltelnie, hogy elkerülje a kellemetlen tüneteket.

A lúgos étrend egy egészséges alternatíva lehet. Egyen több zöldséget, szorítsa vissza a finomított szénhidrátokat, a cukrot és a zsíros tejtermékek fogyasztását, így lehetővé válik, hogy egyensúlyba kerüljön a pH-szintje a szervezetében. A megfelelően kiegyensúlyozott pH-szint csökkentheti a napi problémákat és kisebb a valószínűsége az egészségügyi gondok kialakulásának.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük