fbpx

Vidrafű emésztési panaszokra és hízókúrára

Vidrafű (Menyanthes trifoliata) szépséges virága.

A vidrafű (Menyanthes trifoliata) már a középkorban sem volt ismeretlen az emberek számára, hiszen a skorbutot gyógyították vele. De a gyógynövény segítségével kezeltek lázat, csillapítottak fejfájást, és a vidrafűből készült főzetet kortyolgatták álmatlanság, illetve emésztési panaszok esetén is. A gyógynövény a fészkesvirágzatúak családjának a tagja. Népies elnevezései: keserű háromlevelű fű, bolyhosvirág, vízi elecke, keserű lóhere, keserű vidrafű és vidraelecke.

Hazánkban védett növényként tartják nyilván. Elsősorban lápos, mocsaras, vizes területeken fordul elő, hiszen egy vízinövényről van szó. A növény virágai és a levelei a víz fölé emelkednek. Virágzása április és május hónapra tehető. A gyógynövénynek rendkívül szép virága van, sziromlevelei lila, piros vagy fehér színekben pompáznak. A virága egyszerű fürt. Léteznek olyan fajtái is a virágoknak, amelyek hosszú kocsánnyal rendelkeznek, murvalevelesek. A virágpárta bolyhos, a bibeszál kiáll a virágból, a pártacimpák pedig meglehetősen rojtosak, talán emiatt nevezik még szakállasnak is.

A vidrafűben kiemelkedő mennyiségben találhatók meg a flavonoidok, a glikozidok, a kumarinok, az alkoloidok, a triterpének és a fahéjsavszármazékok. Gyógynövényszakértők szerint ezek miatt a hatóanyagok miatt a gyógynövényt forrázni kell, de a főzet készítésekor arra is ügyelni szükséges, hogy ne legyen túlságosan erős, ugyanis ebben a formában még mérgező is lehet.

A vidrafű meghozza az étvágyat, talán ezért készítenek belőle gyomorkeserűt és likőrt is. A gyógynövény gyulladásgátló tulajdonsággal bír. A gyógynövényből készülhet tea, amely a fent említett panaszok mellett kiválóan orvosolja még az emésztési panaszokat, a lázat, a fejfájást. Külsőleg lehet használni borogatásként ízületi panaszokra és izomfájdalmakra. A vidrafüvet lehet alkalmazni még hízókúránál is. Erősíti a gyomrot, megnyugtatja a beleket és még a vércukorszintet is szabályozni képes.

A vidrafűből homeopátiás készítmények is készülnek. Főleg fejfájásra és izomfájdalmakra léteznek vidrafűből készült termékek.

A vidrafüvet nagy adagban nem javasolt fogyasztani, ugyanis hasmenést és hányást is okozhat. Továbbá nem tanácsos az alkalmazása azoknak, akik gyomorfekélyben, nyombélfekélyben vagy vastagbélgyulladásban szenvednek, de a hasmenéses megbetegedéseknél sem ajánlott ezt a gyógynövényt alkalmazni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük