A köménymag illata kellemes, íze aromás, színe lehet fehér, zöld és barna is. Sok ásványi anyagot tartalmaz, főként vasat, kalciumot, magnéziumot és mangánt. A kömény ezen kívül antioxidánsokban is rendkívül gazdag, leginkább flavonoidok, alkaloidok, fenolok és terpének találhatók meg benne. Ezeknek köszönhetőn hozzájárul az oxidatív stressz okozta károsodás csökkentéséhez.
A köménymag jótékonyan hat az emésztésre. Már csecsemőknek is köményteát javasolnak a gyermekorvosok, ami nagy segítség a kicsiknek, amikor emésztési gondjaik támadnak. Ezek az apró magok megnövelik az emésztőenzimek aktivitását a szervezetben, felgyorsítva ezzel az emésztési folyamatokat.
Iratkozzon fel hírlevelünkre még ma!
Töltse ki a feliratkozó formot, hogy naprakész információkkal láthassuk el Önt.
A kömény nagyon hasznos lehet azon betegek számára, akik IBS-ben szenvednek. Hatóanyagai révén az összes olyan problémát enyhítheti, ami az irritábilisbél-szindrómában szenvedő betegeket érinti, főként a puffadást, a gázképződést, a hasi fájdalmakat, a székrekedést és a görcsöket.
A köménymag még a szív egészségvédelméhez is hozzájárul. A szívbetegség kiemelkedő kockázati tényezői közé tartozik az elhízás és a vér zsírszintjének megemelkedése. Ez a fűszernövény azonban segíthet megszabadulni a súlytöbblettől, és csökkentheti a vér zsírszintjét is.
Egy kutatásba olyan embereket vontak be, akiknek magas volt az LDL-koleszterin- és a trigliceridszintjük. A résztvevő személyek 4 héten keresztül köménykivonatot kaptak. A vizsgálat végén megállapították, hogy mind a két értékük jelentősen csökkent.
A kömény gyulladáscsökkentő, antibakteriális, valamint gombaellenes hatással is rendelkezik. A baktériumok ellen a benne található kuminaldehid harcol leginkább. A Nigella sativa, azaz a fekete kömény rákellenes hatását is leírták már, de nagyon eredményesnek bizonyult az autoimmun betegség tüneteinek csökkentésében is.
Ezzel a fűszernövénnyel kapcsolatban bebizonyosodott, hogy segíthet a vércukorszint szabályozásában. Tanulmányok arról számoltak be, hogy amennyiben rendszeresen köményt vagy köménykivonatot fogyasztunk, csökken az éhomi vércukor- és inzulinszint, és még a gyulladásos markerekre is pozitív hatással van.
Hogy kell használni a komenymagot, lehetne kérni tanácsot?
Húsok, főzelékek, levesek, saláták, péksütemények ízesítője lehet.
Pogácsa és kenyér tésztájához keverve, pogácsa tetejére, tojásleves nélkülözhetetlen fűszere, káposztás ételek, sültek, fasírtféleségek.. pörköltek, pástétomokhoz adva- Elrágcsálva csodás íze felüdíti az embert.
A zeller és a kömény jól kiegészítik egymást.
Kedves Erzsébet!
Káros e úgy a köménymag fogyasztás, hogy reggeli előtt egy kávéskanálnyit szétrágok és kevés vízzel lenyelem.
Ez a mennyiség elegendő?
Hogyan hatekonyabb a komenymag, nyersen vagy etelekkel egyutt megfozve?
Minden formában hatasos,én reggel éhgyomorra iwt-szom mióta bélfertőzést kaptam.Finom és nagyon-nagyon segit a problemamon.Ajanlom mindenkinek.
Valóban igy igaz én már régóta fogyasztom.,és sokkal jobban érzem magam.
A gyógyszertárban kapható édes köményről van szó, vagy a boltokban kapható füszer köményről?
Természetesen a fűszerköményről van szó.
Én minden reggel darátl magvakat eszem egy leszelt banán társaágában, tejjel leöntöm, és megmelegítem. A magokra bő mokkás kanálnyi örölt köményt teszek! De olvastam arról is, hogy napont többször tegyük langyos vízbe és igyuk meg. Nekem az nem jön annyira be.