fbpx

Miért kellene rendszeresen köménymagot fogyasztanunk?

 

Egy tálban köménymagok, mellette köménymagolaj két üvegben.

A köménymag illata kellemes, íze aromás, színe lehet fehér, zöld és barna is. Sok ásványi anyagot tartalmaz, főként vasat, kalciumot, magnéziumot és mangánt. A kömény ezen kívül antioxidánsokban is rendkívül gazdag, leginkább flavonoidok, alkaloidok, fenolok és terpének találhatók meg benne. Ezeknek köszönhetőn  hozzájárul az oxidatív stressz okozta károsodás csökkentéséhez.

A köménymag jótékonyan hat az emésztésre. Már csecsemőknek is köményteát javasolnak a gyermekorvosok, ami nagy segítség a kicsiknek, amikor emésztési gondjaik támadnak. Ezek az apró magok megnövelik az emésztőenzimek aktivitását a szervezetben, felgyorsítva ezzel az emésztési folyamatokat.

A kömény nagyon hasznos lehet azon betegek számára, akik IBS-ben szenvednek. Hatóanyagai révén az összes olyan problémát enyhítheti, ami az irritábilisbél-szindrómában szenvedő betegeket érinti, főként a puffadást, a gázképződést, a hasi fájdalmakat, a székrekedést és a görcsöket.

A köménymag még a szív egészségvédelméhez is hozzájárul. A szívbetegség kiemelkedő kockázati tényezői közé tartozik az elhízás és a vér zsírszintjének megemelkedése. Ez a fűszernövény azonban segíthet megszabadulni a súlytöbblettől, és csökkentheti a vér zsírszintjét is.

Egy kutatásba olyan embereket vontak be, akiknek magas volt az LDL-koleszterin- és a trigliceridszintjük. A résztvevő személyek 4 héten keresztül köménykivonatot kaptak. A vizsgálat végén megállapították, hogy mind a két értékük jelentősen csökkent.

A kömény gyulladáscsökkentő, antibakteriális, valamint gombaellenes hatással is rendelkezik. A baktériumok ellen a benne található kuminaldehid harcol leginkább. A Nigella sativa, azaz a fekete kömény rákellenes hatását is leírták már, de nagyon eredményesnek bizonyult az autoimmun betegség tüneteinek csökkentésében is.

Ezzel a fűszernövénnyel kapcsolatban bebizonyosodott, hogy segíthet a vércukorszint szabályozásában. Tanulmányok arról számoltak be, hogy amennyiben rendszeresen köményt vagy köménykivonatot fogyasztunk, csökken az éhomi vércukor- és inzulinszint, és még a gyulladásos markerekre is pozitív hatással van.

    1. Borsányi Irén

      Pogácsa és kenyér tésztájához keverve, pogácsa tetejére, tojásleves nélkülözhetetlen fűszere, káposztás ételek, sültek, fasírtféleségek.. pörköltek, pástétomokhoz adva- Elrágcsálva csodás íze felüdíti az embert.
      A zeller és a kömény jól kiegészítik egymást.

    2. Kiss József

      Kedves Erzsébet!
      Káros e úgy a köménymag fogyasztás, hogy reggeli előtt egy kávéskanálnyit szétrágok és kevés vízzel lenyelem.
      Ez a mennyiség elegendő?

  1. Judit sandor

    Minden formában hatasos,én reggel éhgyomorra iwt-szom mióta bélfertőzést kaptam.Finom és nagyon-nagyon segit a problemamon.Ajanlom mindenkinek.

  2. A gyógyszertárban kapható édes köményről van szó, vagy a boltokban kapható füszer köményről?

  3. Istvánné Szücs

    Én minden reggel darátl magvakat eszem egy leszelt banán társaágában, tejjel leöntöm, és megmelegítem. A magokra bő mokkás kanálnyi örölt köményt teszek! De olvastam arról is, hogy napont többször tegyük langyos vízbe és igyuk meg. Nekem az nem jön annyira be.

  4. Atkári Ferencné

    Naponta szórok minden ételbe egy késhegynyit de csak úgy magában is bekapom. Vizet iszok rá.
    Megszüntette a heves bélpuffafást, megszünt a refluxom és nagyon jó az emésztésem. Természetesen el hagytam a kora reggeli kávézást is!
    A köménymag maga a csoda!

  5. Fekete Istvánné

    Epe műtét utáni étvágytalanság kor lehet e fogyasztani és milyen formában.nagy segitség lenne. Aválaszt előre is köszönöm.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük