A gyógynövénygyógyászat csodái, amelyek növelik a csontsűrűséget

Kék kopott asztalon egy csokor vörös here.

Mindenki tudja, hogy a gyógynövényeknek micsoda erejük van. Sok gyógynövénynek még akkor is hasznát vehetjük, ha már diagnosztizált csontritkulásunk van. Azonban meg kell jegyezni, hogy ez egy olyan súlyos betegség, ahol elengedhetetlen a rendszeres orvosi konzultáció és ellenőrzés, illetve a gyógyszerek, vitaminok szedése. Amennyiben szeretne valamilyen gyógynövényt kipróbálni kiegészítésként, minden esetben konzultáljon a kezelőorvosával.

A csontritkulás egy olyan állapot, amely során a csontok gyengék és törékenyek lesznek. Ahogy öregszünk, a csontvédő hormonok szintje jelentősen csökken a szervezetben. A nőket általában a posztmenopauza szakaszában érinti ez a betegség, míg a férfiakat is idősebb korukban sújtja ez az állapot. A csontritkulás kockázatait azonban más is megnöveli: a túlsúly, a családi halmozódás, az egészségtelen étrend, bizonyos egészségi állapotok, gyógyszerek, az inaktivitás, a dohányzás és a mértéktelen alkoholfogyasztás.

A csontritkulást néma gyilkosnak is nevezik, hiszen sok esetben csak akkor derül fény a betegségre, amikor az illető személy csontjai eltörtek, csigolyái összeroppantak. A csontritkulásnak azonban lehetnek tünetei, például ilyen a hátfájás, a magasságvesztés és a görnyedt testtartás. Sajnos a csontritkulás bármely életkorban előfordulhat, azonban a leggyakoribb mégis az 50 évesnél idősebb korosztály körében.

A csontritkulás természetes kezelésében sok gyógynövény lehet a segítségünkre, az egyik ilyen a vörös zsálya. A gyógynövény rendszeres fogyasztása a csontritkulás tüneteinek javulásával jár, legalábbis sok tanulmány szerint. A vörös zsályában olyan növényi vegyületek vannak, amelyek javítani tudják a csontok egészségét. Szalvianolsavat is tartalmaz. Ez egy olyan antioxidáns vegyület, amely antioxidáns tulajdonságának köszönhetően megakadályozza a csont lebontásával járó gyulladást és a szabad gyökök termelődését. Növényi vegyületei segítik az egészséges csontnövekedést. A vörös zsálya jó K-vitamin-forrás is, ami szintén jót tesz a csontok egészségének.

A vörös here egy évelő növény, amelyet gyakran ajánlanak a menopauzába lépő nőknek, ugyanis csökkenti a hőhullámok intenzitását és gyakoriságát. Azonban a gyógynövény bizonyította már, hogy nagyon hasznos lehet a bőrproblémák és a légzőszervi betegségek természetes kezelésében is. A vörös herével kapcsolatban is végeztek kutatásokat, és megállapításra került, hogy azoknál a nőknél, akik rendszeresen fogyasztották, javult a csontok ásványianyag-sűrűsége. A vörös herét tea és kapszula formájában is fogyaszthatjuk.

A zsurló természeti erejét már az ókori Rómában és Görögországban is kihasználták. A gyógynövény tele van antioxidánsokkal, például gazdag forrása a kvercetinnek. Szilícium-dioxidot is tartalmaz, amely a csont ásványianyag-sűrűségének és szilárdságának javulásához kapcsolódik. A gyógynövényt fogyaszthatjuk tea, kapszula és tinktúra formájában.

Egy tanulmány szerint a kakukkfű javítja a csontok ásványianyag-sűrűségét, ugyanis nagyon jó forrása a K-vitaminnak, a kalciumnak, a magnéziumnak, a mangánnak és a cinknek. Ezek a tápanyagok pedig javíthatják a csontok egészségét.

A kurkuma őshazája Dél-Ázsiában található. Gyulladáscsökkentő és antimikrobiális tulajdonságai fontos szerepet játszanak a gyógynövénygyógyászatban. A kurkuma csökkenti a menstruációs tüneteket, az ízületi gyulladás szimptómáit, és az emésztési problémákat is nagyszerűen kezeli. Bioaktív hatóanyaga a kurkumin, amely segíthet megnövelni a csontsűrűséget. Fogyasztható por, tea és tinktúra formájában is.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Nem említették az egyik legjobb „táplálék kiegészítőt”, azaz a mákot, ami szerves kalcium forrás és még finom is. Feleségemnek a rendszeres mákolaj fogyasztás megállította a csontritkulását, tehát az is jó.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük