fbpx

A kókuszdió ezernyi felhasználásának módja

Félbevágott kókuszdió, kókuszreszelék és kókusztej egy kókuszpálma nagy levelén.

A kókuszpálma a pálmafélék családjába tartozik és akár a 30 méteres magasságot is elérheti. A kókuszpálma termésének a magja a kókuszdió. Ennek kemény és barna héja van, hozzánk és más országokba már ebben az állapotában szállítják Indonéziából, Malajziából, Indiából vagy éppen a Fülöp-szigetekről. Tömege akár a két kilogrammot is elérheti. A kókuszdió nem csupán tápláló, hanem vitaminokban és ásványi anyagokban is rendkívül gazdag. A kókuszdió tartalmaz B-, C- és E-vitamint, kalciumot, nátriumot, szelént, foszfort, magnéziumot és vasat.

A kókuszpálmának nem csupán a termését, hanem szinte minden részét feldolgozzák és hasznosítják. A fa törzse és levelei „építőanyagként” funkcionálnak a szigeteken. A kókuszdiót borító rostszálak sem a szemetesben végzik, hiszen szőnyegeket, zsinórokat, köteleket, kefesörtéket, matracokat és lábtörlőket készítenek belőlük.

A helyi lakosok a kókuszbelet nyers állapotában is fogyasztják, de az is előfordul, hogy megszárítják, majd lereszelik és ételeket ízesítenek vele. A kókuszdióból kinyert kókuszvizet önmagában mintegy üdítőitalként fogyasztják, de például Indiában gyakran lehet találkozni éttermekben olyan ételkülönlegességekkel, amelyek kókuszvizet tartalmaznak.

Kókusztejet már Magyarországon is lehet különböző bioboltokban kapni. A kókusztej nem más, mint a koprából kipréselt folyadék. Mivel a kókusztej laktózmentes, így laktózérzékenyek is bátran fogyaszthatják.

Kókusztejet házilag is készíthetünk, nem egy bonyolult folyamat. A kókusztej otthoni elkészítéséhez vízre és kókuszreszelékre van mindössze szükség. Daráljon le 100 gramm kókuszreszeléket kávédaráló segítségével, majd adjon hozzá 6-8 deciliternyi vizet, aztán botmixer segítségével alaposan dolgozza össze. Végezetül szűrje át az egészet egy szűrő segítségével. Az elkészült kókusztejet aztán lehet ízesíteni mézzel, vaníliával vagy éppen fahéjjal. A megmaradt kókuszt semmiképpen se dobja ki, hiszen ezt még fel lehet használni sütemények készítésénél, de akár müzlihez is adhatjuk. Aki vállalkozó szellemű és saját maga készíti a kozmetikumait, bátran használhatja még a megmaradt kókuszreszeléket kézkrémbe, de arcradírt vagy éppen házi szappant is készíthet a megmaradt kókuszreszelék felhasználásával.

Napjainkban hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend a kókuszolaj vagy más néven kókuszvaj, amely a koprából kipréselt olaj. A kókuszolajat a szépségápolásban is használhatjuk, hiszen a bőr és a haj számára is fontos tápanyagokat tartalmaz és még fertőtlenítő hatásokkal is rendelkezik. A bőrt selymessé és puhává, míg a hajat fényessé és erőssé varázsolja. A kókuszolajat a konyhában is felhasználhatjuk, hiszen nem csupán egy kitűnő antioxidáns, hanem baktérium- és vírusölő tulajdonsággal is rendelkezik. Kevesebb kalóriát tartalmaz, mint más olaj, emellett pedig a kókuszolajjal készített ételek íze is jobban érvényesül. A kókuszolajat lehet használni sütés és főzés során, sőt még a diétába is be lehet illeszteni.

1 hozzászólás

  1. Kaszás Tünde Mária

    Valahol olvastam,hogy az őrölt kókuszhéj,belsőleg alkalmazva,jó makacs hasmenés ellenSzeretném megtudni,hogy ez igaz-e,s ha igen,hosszu tàvon is alkalmazható-e?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük