fbpx

A látásvesztés rémálma

Autós ablaktörlő tisztítja egy stilizált szem előtt a képernyőt.

Sokan azt gondolják, hogy minden idős embernek csökken a látása, azonban ez nem egészen így van. A közhiedelemmel ellentétben szemünk egészsége nagymértékben függ az életstílusunktól és nem a kronológiai korunkon múlik csak egyes egyedül, hogy romlani fog a látásunk vagy sem.

A látásvesztés leggyakoribb okai közé tartozik a diabéteszes retinopátia, a makuladegeneráció és a glaukóma. A látásunkat megőrizhetjük, ha leszokunk a dohányzásról, normalizáljuk a vércukorszintünket, csökkentjük vagy kiiktatjuk az étrendünkből az aszpartámot, a feldolgozott ételeket és a transzzsírokat tartalmazó táplálékokat. A szemünk egészségét legfőképpen a megfelelő táplálkozással őrizhetjük meg, azonban a mérsékelt és a közepes intenzitású testmozgás akár 70 százalékkal is csökkentheti a glaukóma kialakulásának kockázatát.

Az utóbbi években végzett kutatások arra mutatnak rá, hogy a rendszeres testmozgás befolyásolhatja a szemnyomást és a vér áramlását. A testedzés mellett a gyorsabb gyaloglás és a futás is jelentősen lecsökkenti a glaukóma kialakulásának kockázatát.

Számos tényező fokozhatja a glaukóma kialakulásának esélyeit. Ilyen tényező lehet az életkor. 40 éves kor fölött évente kellene szemészeti vizsgálaton megjelenni, mivel ebben a korban is kialakulhat ez a betegség. Hatvanéves kor fölött pedig akár félévente is el kellene a szűrővizsgálatokra járni.

Rövidlátók esetében a glaukóma kockázata megnő. Más betegségek is növelhetik a kockázatot, például a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a szívbetegség.

Az optikai idegek atrófiája is okozhat glaukómát, mivel közvetlenül befolyásolja a látóideg egészségét. És persze a genetikai tényezők is közrejátszhatnak a betegség létrejöttében. Azoknak, akiknek a családjában előfordult már ez a betegség, nagyobb az esélye a glaukóma előfordulásának.

A rendszeres testmozgás mellett nagyon fontos a vércukorszint normalizálása. A magas vércukorszint és a cukorbetegség károsíthatja a véredényeket a retinában, akadályozhatja a véráramlást és folyamatosan korlátozhatja a látást.

A lutein és a zeaxantin erős antioxidáns vegyületek. A lutein legfőképpen zöld leveles zöldségekben található, például a spenótban vagy káposztában, valamint más színes zöldségekben, vagyis a brokkoliban, a sárgarépában, a piros és a sárga színű paprikában és a paradicsomban. Az astaxantin egy karotinoid, amely egy nagyon fontos tápanyag, amely még a látásvesztéstől is megóvhat bennünket.

A C-vitamin egy nagyhatású antioxidáns, így megvédhet bennünket a glaukómával szemben. A diabéteszes retinopátia a 2-es típusú cukorbetegség súlyos szövődménye. Azonban az omega-3 zsírsavak rendszeres fogyasztása csökkenthetik ennek a szövődménynek a kialakulását.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük