A lupusz egy olyan autoimmun betegség, amely hatással lehet a normál öregedési folyamatokra, illetve maga az öregedési folyamat is hatással lehet a betegségre, annak tüneteire és még az életminőségre is.
A lupusz egy élethosszig tartó betegség, és a tünetei is súlyosbodhatnak az öregedéssel. Ennek az az oka, hogy idősebb korban krónikus fájdalmak alakulnak ki, illetve krónikus betegségekkel is meg kell sok mindenkinek küzdenie, amelyek szintén fokozhatják ennek a betegségnek a tüneteit.
A lupusz fiziológiai károsodást okozhat az évek során, amely sok kellemetlen tünettel jár együtt, amely tünetek a kor előrehaladtával fel is erősödhetnek. Kialakulhat ízületi merevség, amelyen a rendszeres mozgás és a fizioterápia is sokat segíthet.
Az életkor előrehaladtával progresszív csontvesztés, csontritkulás is kialakulhat. A lupusz nevű betegségre szedett szteroidok pedig felgyorsíthatják a csontvesztés folyamatait. A lupuszban szenvedő betegek gyakran nem tudnak mozogni annyit, amennyit szeretnének, sajnos azonban az ülő, inaktív életmód szintén felgyorsíthatja a csontvesztés folyamatait.
A csontsűrűség-csökkenés, a csontritkulás gyakran jár együtt csonttörésekkel. Ez a jelenség gyakoribb azoknál, akik lupuszban szenvednek, különösen a gerinccsigolya-törés. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy azoknál a nőknél sokkal gyakoribb a csonttörés és sokkal inkább növekszik a csonttörés kockázata, akiknek ezzel a betegséggel kell megküzdeniük.
Az, hogy a lupusszal küzdők esetében kialakul-e csontritkulás, sok más tényezőnek a függvénye. Fontos tényező lehet, hogy az illető dohányzik-e, azonban a testsúly és a genetika is meghatározó lehet. Jó, ha tudjuk, hogy vannak módszerek, módok a kockázatok, a tünetek csökkentésére. Fontos, hogy a kiegészítők között szerepeljen a D-vitamin, hiszen ez az egyik csontsegítő vitamin, amely növeli azok ásványianyag-sűrűségét, és csökkenti a csonttörések kockázatait.
A lupusz nevű betegséggel nem könnyű együtt élni, de nem is lehetetlen, ugyanis a tünetek csökkenthetők. A lupusz egy szisztémás betegség, ezért a gyümölcsökben, zöldségekben és gyulladáscsökkentő táplálékokban gazdag étrend igazán jó választás.
Léteznek olyan táplálékok, amelyeket érdemes elkerülni, amennyiben lupuszban szenvedünk. Az egyik ilyen a fokhagyma, amely növeli az immunrendszer aktivitását, ami a tünetek fellángolását okozhatja.
A stressz a stresszhormonok felszabadulását okozza, ami negatívan befolyásolja az egészséget. Éppen ezért nagyon fontos, hogy elsajátítsunk olyan stresszkezelési technikákat, amelyekkel csökkenthető a stresszhormonok szintje.
A lupuszban szenvedő betegeknek javasolt a teljes kiőrlésű gabonákból készült táplálékok fogyasztása. Fontos, hogy egészséges fehérjéket fogyasszon: sovány hús, baromfi, tenger gyümölcsei, bab, diófélék, tojás.
Válasszon egészséges zsírokat tartalmazó ételeket: halak, avokádó, diófélék, olívaolaj.
A lupusszal élőknek fontos, hogy gondoskodjanak a kulcsfontosságú tápanyagok beviteléről, amelyek a szív és a csontok egészségét biztosítják. Ilyenek például a tejtermékek és a zöld leveles zöldségek. A szív egészségét biztosító omega-3 zsírsavak beviteléről is gondoskodni szükséges: zsíros halak, diófélék és magvak formájában.
Fantasztikusan jó információ köszönöm