fbpx

A lutein csökkenti a stroke, a szívroham és a metabolikus szindróma kockázatát

Friss spenótlevelek bambusztálban.

A lutein védi a szem egészségét. Ez a karotinoid segít megvédeni a szemet és csökkenti a szürkehályog és a korral összefüggő makuladegeneráció kockázatát, amely az életkorral összefüggő látásvesztés két fő oka.

A lutein fokozza a szem egészségét, mivel strukturálisan támogatja a szem makulapigmentjét. Szintén csökkenti a szem szöveteinek gyulladását és védelmet biztosít az oxidatív stresszel szemben. A lutein nem csak az éles látást biztosítja. Legújabb kutatások szerint ugyanis szerepet játszhat a szívkoszorúér-betegség, az anyagcsere-szindróma és a stroke kockázatának csökkentésében is. A metabolikus szindróma olyan állapotok csoportjára utal, mint magas vérnyomás, hasi elhízás, magas vértrigliceridszint és éhomi glükózszint.

A tudósok jelentős összefüggést találtak a lutein és a kardiometabolikus betegségek összefüggésében. Azoknál a személyeknél, akiknek a vérében magasabb volt a luteinkoncentráció, jelentősen csökkent a szívkoszorúér-betegség, a metabolikus szindróma és a stroke kialakulásának kockázata. A lutein ugyanis a szívkoszorúér-betegséget 12, a stroke-ot 18, míg a metabolikus szindróma kockázatát 25 százalékkal tudta lecsökkenteni. A tudósok ezt azzal magyarázzák, hogy a lutein csökkenteni tudja a gyulladást és az oxidatív stressz kialakulásának esélyeit, amelyek gyakran okozói ezeknek a betegségeknek.

Tehát a rendszeres luteinbevitel kulcsfontosságú az egészség és a hosszú élettartam szempontjából. A cukorbetegség és az idő előtti halálozás száma csökkenhet, míg a pozitív vérzsírok szintje és az életminőség javulhat. Emellett ez az antioxidáns a bőr egészségének megőrzéséhez és a bőrrák elleni küzdelemhez is hozzájárul, hiszen a lutein segít a fény hullámhosszainak szűrésében, amely csökkenti az oxidatív stressz mértékét.

De milyen táplálék tartalmaz luteint? A zöld leveles zöldségek, mint a káposzta vagy a spenót. A kelkáposztában és a kelbimbóban is sok lutein van. A luteinnek gazdag forrása még a kukorica, a zöldbab, a tojás, a narancs és a papaja is. Jelenleg nincs általános ajánlás a lutein napi bevitelére. A legtöbb tanulmány szerint azonban a napi 10 mg luteinfogyasztás lenne javasolt, hogy az előnyeit megtapasztalhassuk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük