fbpx

A makuladegeneráció ellen is jó a fekete áfonya és a lutein

Idős, kék szemű férfi fél arca közelről.

A makuladegeneráció egy olyan szembetegség, amely negatívan hat a látásra és ezzel a szem egészségére. Azoknál, akik ebben a betegségben szenvednek, a látott képek először csak elmosódnak, majd torzulnak, illetve egy idő után sötétek és foltosak is lehetnek.

A betegséget ugyan természetes módszerekkel sem lehet meggyógyítani, de sokat segíthetnek a folyamat lassításában és a tünetek enyhítésében. Mindenképpen szükség van azonban a hagyományos terápiára is, az itt felsorolt módszerek és lehetőségek csakis kiegészítő kezelésként alkalmazhatók, amit minden esetben meg kell beszélni a kezelőorvossal.

A tünetek csökkentésében sokat segíthetnek a gyulladáscsökkentő táplálékok, a karotinoidokban, az antioxidánsokban bővelkedő ételek. Ide tartoznak a sárga és narancssárga zöldségek, mint például a sütőtök, a sárgarépa vagy az édesburgonya.

Sokat segíthetnek a bogyós gyümölcsök, mint például az áfonya. Az áfonya ugyanis antociánokban bővelkedik, amelyek szintén remek antioxidáns hatásokkal rendelkeznek.

Érdemes a szivárványétkezést folytatni, hiszen a színes zöldségek és gyümölcsök gazdag forrásai az A-, E- és C-vitaminnak, amelyek szintén erős antioxidáns hatással bírnak.

A rendszeres vízfogyasztás is nagyon lényeges, hiszen segít abban, hogy mindig hidratáltak maradjunk, márpedig a szem hidratációja is elemi, hogy csökkentsük a tüneteket.

A fekete áfonya nemcsak antociánokat tartalmaz, hanem flavonoidokat is, amelyek fokozzák és javítják a véráramlást és biztosítani tudják a szem megfelelő működését.

Az omega-3 halolaj és a csukamájolaj is sokat segíthet azoknak, akik makuladegenerációban szenvednek, mivel csökkentik a szemben kialakuló nyomást, azaz a szemnyomás mértékét minimalizálják.

Az asztaxantin antioxidáns hatással rendelkezik, csökkenti a szemben a szabad gyökök mennyiségét, és ezzel a retinakárosodás előzhető meg.

A szemnek zeaxantinra is szüksége van, ugyanis hatására lassulnak az öregedési folyamatok a szemben, és még az oxidatív stressz mértéke is jelentősen lecsökkenhet.

A lutein egyes zöldségekben és gyümölcsökben lelhető fel. Nagy szerepe van az oxidatív stressz csökkentésében, hiszen erős antioxidáns hatással rendelkezik.

Az omega-3 zsírsavak szintén fontosak a szem egészsége szempontjából. Minden kagyló és hal tartalmaz omega-3 zsírsavat. Törekedjünk arra, hogy hetente legalább két alkalommal hal is szerepeljen az étrendben.

A cink és a réz közvetlenül és közvetve is hozzájárul a szem egészségéhez. Például a cink segít a szervezetnek felszívni az antioxidáns hatásokkal rendelkező A-vitamint, és szabályozza a sejtek működését is. Sok cinket tartalmaznak a húsok, a kagylók, a hüvelyesek és a csicseriborsó. Rézforrások: diófélék, leveles zöldségek, magvak, hüvelyesek, tojás.

Az olyan antioxidánsok, mint az A-, C- és E-vitamin, segítenek a szervezetnek a sejtkárosodás elleni küzdelemben. Az A-vitamin főleg a piros és narancssárga zöldségekben és gyümölcsökben lelhető fel. Sok C-vitamint tartalmaznak a citrusfélék, míg a magvak és a növényi olajok az E-vitamin gazdag forrásai.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük