fbpx

A polifenolokban gazdag balzsamos szuhar

Balzsamos szuhar (Cistus ladafiner) érdekes virága.

A balzsamos szuhar (Cistus ladanifer) egy félcserje, amely a szuharfélék családjába tartozik. A szuhar virága általában ötszirmú, amelyek színe fehér, a szirmok tövénél viszont lilás, bíborszínű. Már első ránézésre egy szemet gyönyörködtető növényt láthatunk, amelynek balzsama illatszerek alapanyagául szolgál.

A szuhar már az ókorban sem volt ismeretlen. A levelekről leszedegették a balzsamot, vagy más néven a mézgát, amellyel a vérhast és a bélhurutot gyógyították. Nem csoda, hogy észrevették és lejegyezték ennek a gyógynövénynek a gyógyhatásait, hiszen valóban rengeteg értékes hatóanyagot tartalmaz. Van benne aldehid, borneol, geraniol, gyanta, fenol, cinol, eugenol, illóolaj, limonén és polifenolok.

Hazánkban is egyre inkább elterjednek azok a készítmények, amelyek balzsamos szuhart tartalmaznak, hiszen ez a gyógynövény polifenolokban meglehetősen gazdag, a polifenoloknak pedig kitüntetett szerepe van a szabad gyökök megkötésében és az immunrendszer megerősítésében. Márpedig erős immunrendszere mindenkinek szüksége van, különösen az idősebb személyeknek kell erre ügyelni, legfőképpen a téli hónapokban, amikor mindenkinek nagyobb esélye van az influenzára, a náthára és a megfázásra. A gyógynövény leveleiből készülhet tea, amely antivirális és antibakteriális hatásokkal rendelkezik.

A növényből készült kivonat alkalmas hasmenés, bélrendszeri gyulladások és fekélyek kezelésére, de idős személyeknek is javasolható az alkalmazása, mivel a legyengült szervezetet képes felerősíteni. A kivonat különféle bőrbetegségek gyógyítására is alkalmas, úgy mint övsömör, ekcéma vagy éppen bőrkiütés. A gyógynövény és a belőle készült kivonatok segítséget nyújtanak a gyulladások kialakulásának megelőzésében és méregtelenítő hatással is rendelkeznek.

A cistusból virágvíz is készül, amely feszesíti és kisimítja a bőrt, de bőrtisztító hatása is közismert. Az idősödő, öregedő bőr egyik legkiválóbb ápolószere, hiszen a bőrben zajló öregedési folyamatokat képes lelassítani és a ráncok megjelenését képes késleltetni. Mindezeken kívül pórusösszehúzó tulajdonsággal is bír. Férfiaknak is javasolható a használata, főleg borotválkozás után, ugyanis gyógyítja a borotválkozás során keletkező bőrirritációt, de gyógyír lehet az apró sérülésekre is. Milyen arcbőrre javasolható a használata? Érett, érzékeny, aknés, sérült és ráncos bőrre, de a virágvíz alkalmas az ekcémás, pikkelysömörös, illetve a rozaceás bőr kezelésére is. A virágvíz a megfáradt arcbőrrel is csodákat képes művelni, de a szem alatti karikák és táskák eltüntetésére is használható.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük