Ahogy idősödünk, úgy egyre kevesebb izomzattal rendelkezünk, és az izmok sokat veszíthetnek erejükből is. Ezért is jelenthet gondot egy üveg kinyitása, a lépcsőzés vagy olyan tevékenységek, amelyeknél az izmok összehangolt munkájára van szükség. Az izomgyengeség hátterében sok minden meghúzódhat, mutatunk is most ezek közül néhányat!
Az izomgyengeség az izomerő hiánya. A súlyos izomgyengeség számos vázizombetegség elsődleges jele. Az izomgyengeség oka lehet az izomsejtekben lévő alacsony kálium- és elektrolitszint.
Amennyiben az agy, az idegrendszer, az izmok vagy a köztük lévő kapcsolatok megsérülnek, akkor az izmok nem húzódnak össze rendesen, ez pedig izomgyengeség kialakulásához vezethet.
Számos egészségi állapot okozhat izomgyengeséget: Addison-kór, étvágytalanság, krónikus fáradtság, vesebetegségek, alvászavarok, fibromialgia, cukorbetegség, fertőzések.
Idősebb korunkban teljesen normális dolog, ha elveszítünk egy kevés izomtömeget. Ezt a jelenséget az orvosok szarkopéniának nevezik. Ez a folyamat 60 éves korban kezdődik, és más egészségi állapotokkal is együtt járhat.
Egyes gyógyszerek is okai lehetnek az izomgyengeségnek, ide tartoznak például a kortikoszteroidok, illetve a sztatinok, amelyek koleszterinszintet csökkentenek.
A megfázás és az influenza fáradtságot és gyengeséget okoz. A tünetek akár néhány hétig is elhúzódhatnak. A betegséget okozó vírusok az izmot is megfertőzhetik, és gyengeséget is okozhatnak. Ez általában akkor jellemző, ha valaki nem egészséges, azaz valamilyen krónikus betegséggel küzd.
Az izomsérülés eléggé gyakori például ha valaki túledzi magát, vagy nehéz dolgot emel. Ilyenkor sokat segíthet a pihenés vagy a borogatás. Ha azonban a sérülés nem akar gyógyulni, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ugyanis izomszakadásról is szó lehet.
Az izomgyengeség egy súlyos egészségi állapot, amely az SM-nek, azaz a szklerózis multiplex nevű betegségnek is lehet az egyik tünete. Ennél a betegségnél az immunrendszer megtámadja az idegrostokat körülvevő védőréteget. Ennek következtében pedig az agy és a test más részei között megszakad a kommunikáció. A SM tünetei mindenkinél máshogy, másképp jelentkezhetnek, azonban szinte mindenki beszámol a végtagok gyengeségéről és zsibbadásáról.
Amikor az izmok hirtelen elgyengülnek és a test egyik oldala lebénul, akkor szinte mindig stroke áll a háttérben. Ha a tünetek között szerepel a szédülés, a homályos látás, a járás- vagy beszédzavar, a fejfájás vagy egyensúlyvesztés, azonnal mentőt kell hívni. Mert minél hamarabb kerül a beteg kórházba, annál jobbak a gyógyulási esélyei.
Milyen okai lehetnek még az izomgyengeségnek? Betegségek, amelyek izomgyengeséget okoznak: krónikus fáradtság szindróma, pajzsmirigybetegségek, szívelégtelenség és cukorbetegség. Ha ilyen panaszai vannak, mindenképpen beszéljen a háziorvosával, aki különféle vizsgálatokat rendelhet el, vagy ha gyógyszer okozza a problémáit, akkor segíthet ennek kiderítésében és másik gyógyszer felírásában.
Az izomgyengeség gyógyítására nagyon jó a fizioterápia, amely az életminőségét is javítja. A kezeléshez tartozhat még a foglalkozásterápia, a gyógyszerek, a sebészeti beavatkozás, illetve az étrendi változtatások.
Jó napot
76 éves férfi vagyok 2022 -óta ibs beteg. 7-8 kilót fogytam és az izmaimbol is!!! Nem tudom hogy lehetne hízni! Izmokat visszaepiteni! Lehet szarkopenia is vagy valami más ill az ibs tol sokan fogynak! Talán kellene rizs feherjeport fogyasztani??? Az ibs családi halalesetek után jött előtte nem volt semmi bajom!
PROBALJON szedni mehpempot sok mindenre jo egeszseget jobulast