fbpx

A májat sok minden károsíthatja – májtámogató gyógynövények

Kurkumagyökér és egy fakanálban kurkumapor.

A máj a legnagyobb szervünk. Igaz, hogy nagyon könnyen regenerálódik, azonban egy idő után már képtelen lesz erre, így ez a nagyon fontos szervünk – természetesen minden szerv nagyon fontos – előbb-utóbb megbetegszik, és többé nem tudja ellátni a funkcióit, és ennek következtében visszafordíthatatlan károsodások keletkezhetnek benne. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy törődjünk a májunkkal, annak egészségével. Gondoljunk úgy a testünkre, hogy amivel megtöltjük – amit megeszünk – az hatással lesz az egészségünkre. Nem várhatunk hosszan tartó egészséget, ha soha nem ügyelünk arra, hogy mit eszünk, mit iszunk, ha dohányzunk vagy ha inaktív életmódot folytatunk. Mutatjuk is, hogy mivel tehetünk kárt a máj egészségében.

A túl sok cukor nemcsak a fogainknak tesz rosszat, a májunk sem tolerálja. A májunk egyfajta cukrot, mégpedig fruktózt használ a zsír előállításához. A túl sok finomított cukor és a magas fruktóztartalmú élelmiszerek felhalmozódnak a májban, ami annak megbetegedését idézi elő. A tanulmányok beszámolói szerint a cukor éppen olyan káros hatással lehet a májra, mint az alkohol, és ez még akkor is így van, ha nem vagyunk elhízva és nem vagyunk túlsúlyosak. Éppen ezért lényeges, hogy minél kevesebb cukrot vigyünk be a szervezetünkbe.

Az extra zsír felhalmozódhat a májban, a májsejtekben, ez pedig nem alkoholos zsírmájhoz vezethet. Ennek következtében a máj megduzzad, megkeményedik és hegesedik. Ez az állapot gyakran akkor jön létre, ha idősebbek, elhízottak, túlsúlyosak vagy cukorbetegek vagyunk. Az egészséges étrend és a testmozgás azonban megállíthatja a betegséget.

A szervezetnek szüksége van A-vitaminra. Ez egy olyan antioxidáns vitamin, amely elsősorban zöldségekben és gyümölcsökben található meg. Ha azonban valamilyen kiegészítőt szedünk – amiben A-vitamin is van –, az akár károsíthatja is a májat.

Az üdítőitalok lehet, hogy finomak, de egyetlen szervünknek, így a májunk egészségének sem tesznek jót. Felelőssé tehetők a nem alkoholos zsírmáj kialakulásáért.

Az egyes élelmiszerekben fellelhető hidrogénezett összetevők – mint például a transzzsírok – nagyon egészségtelenek és nagyon károsan hatnak az emberi szervezetre. A magas transzzsírtartalmú ételek nem mellesleg elhízáshoz is vezetnek, ez pedig rendkívül károsan hat a májra és annak egészségére.

A rendszeres és mértéktelen alkoholfogyasztás rendkívüli módon mérgezi a májat. A férfiaknak két, míg a nőknek napi egy egységnél nem lenne szabad több alkoholt fogyasztani. Ez bor esetében egy, illetve 2 dl italt jelent.

A májat gyógynövényekkel is megtámogathatjuk. A májtámogatás egyik legismertebb gyógynövénye a máriatövis. Évszázadok óta használják májbetegségek kezelésére. Ez a gyógynövény egy szilimarin nevű hatóanyagot tartalmaz, amely antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. A szilimarin segít megvédeni a májunkat a károsodástól.

A melegítő hatású gyömbér szintén népszerű a máj támogatására. Gyulladáscsökkentő vegyületeket tartalmaz, amelyek segítenek kivédeni a toxinok, például az alkohol okozta májkárosodást.

A kurkuma rendkívül népszerűvé vált erős gyulladáscsökkentő hatása miatt. Kurkumint tartalmaz, amely egy erős antioxidáns, csökkenti az oxidatív stresszt, és segít elkerülni a zsír felhalmozódását a májban.

A pitypanggyökérnek is számos előnye van, többek között ilyen a máj támogatása. A gyógynövény támogatja az epe termelését, hogy segítse az emésztést. Poliszacharidokat tartalmaz, amelyek antioxidáns hatással rendelkeznek. A poliszacharidok segítenek megvédeni a májat a toxinok káros hatásaitól.

  1. Dr.Weixl-Várhegyi László

    Olaj a szájban! Béke a májban! Ez a vércsoport szerinti hidegen sajtolt olajokra vonatkozik. A máriatövis olaj, a bio szója olaj (tele van lecithinnel), a kendermag olaj, a dióbél olaj, a sárgabarackmag olaj, a feketekömény olaj, a szőlőmag olaj, a rizs olaj, az oliva olaj, a mandula olaj valóságos csodaszerei a májnak és az egész szervezetnek. A sütési hőmérséklet 180 fok Celsius.Három olajat kivéve (szőlőmag, rizs, oliva) ezen hőmérséklet alatt rákkeltő anyagok keletkeznek a zsírokban és olajokban, már 160 fok alatt is. Nagyon árt a kókuszzsír, pálmazsír, repce olaj, napraforgó olaj, disznózsír, kacsazsír, libazsír.

    1. Mióta rossz a disznozsir? A legujabb kutatások szerint igen is sokkal jobb bármelyik zsirnal.

  2. Veresné Erzsébet

    Az olaszok főleg oliva olajat használnak, és nemcsak salátákhoz! Ezért nem értem akkor miért okoz rákkeltő anyagot, ha főzünk vele!? Nekik, miért egészséges minden étel, főzésekor is?
    Az igaz ugyan, hogy Olaszoknál terem, és ott olcsó, így lehet hogy csak 1x használják fel, aztán kiöntik, ami nem valószínű.
    Nálunk viszont sajnos nagyon drága, pláne az Extra szűz. Bárcsak mindenki megengedhetné magának!
    A tranzit zsírok, viszont növelik a koleszterint az erekben, ez biztos, mindenki tudja. Erre figyeljünk oda, csak keveset fogyasszunk, inkább: sok zöldség- gyümölcsöt fogyasszunk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük