fbpx

A kézremegés mögött sok minden meghúzódhat

Idős nő fotelben ülve egyik kezét a másik csuklójára teszi.

Amikor meglátunk valakit és látjuk, hogy remeg a keze, első gondolatunk az lehet, hogy az illető bizonyára Parkinson-kórban szenved. Pedig ez korántsem biztos, hiszen a kézremegés hátterében sok minden meghúzódhat. Mutatjuk is az okokat, hogy miért is remeghet a kezünk és azt is, hogy milyen megoldások léteznek a probléma orvoslására.

A kézremegés egy olyan önkéntelen mozgás, amelynek számtalan oka lehet, ilyenek például a neurológiai rendellenességek. Ebbe a kategóriába sorolhatjuk a fentebb említett Parkinson-kórt is. A kézremegés egy betegségnek is lehet a „mellékhatása”, ilyen betegség például a pajzsmirigy-túlműködés. Gyógyszerek mellékhatása is lehet ez, remegést válthatnak ki például az asztmára vagy az epilepsziára szedett gyógyszerek. De akkor is kialakulhat kézremegés, ha valaki szélsőséges érzelmet, például félelmet vagy izgalmat tapasztal meg.

A remegésnek többféle típusa is létezik. A nyugalmi remegés azt jelenti, hogy az illetőnek nyugalmi helyzetben is szembe kell néznie ezzel a problémával. A remegés másik típusa mozgás során jelentkezik csak. Ezen kívül létezik még a funkcionális remegés is, amikor mind nyugalmi, mind cselekvő állapotban – mozgás, tevékenység végzése közben – is jelentkezik.

Amennyiben a remegést nem valami komoly betegség váltja ki, hanem valamilyen szélsőséges állapot az oka, akkor ki lehet próbálni olyan módszereket, amelyekkel nagyon jól kontrollálható a remegés, de akár teljesen meg is szűnhet ez a probléma.

Amennyiben sokat stresszelünk, idegeskedünk, izgulunk, akkor adrenalin szabadul fel a szervezetben, ami súlyosbítja a kézremegés problémáját. Nagyon lényeges, hogy valamilyen módon irányítani tudjuk a bennünket ért stresszt, vagy ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor valamilyen módon levezessük azt.

A testmozgás szinte mindenre egy csodaszer. Ha sokat remeg a kezünk, akkor kérjük egy gyógytornász segítségét, aki megtanít nekünk olyan tornagyakorlatokat, amelyekkel sokat javulhat az állapotunk, illetve amely mozgásformák segíthetnek kontrollálni a kézremegésünket.

A dohányzás és az alkoholfogyasztás negatívan hat az agy működésére, és ez is oka lehet a kéz remegésének. Ha azonban felhagyunk ezekkel a káros szokásokkal, akkor a kézremegés is megszűnhet.

Az életmódváltás is hozhat pozitív változást az életünkbe. Ha csökkentjük az olyan serkentőszerek fogyasztását, mint a koffein vagy a cukor, szintén megoldódhatnak a problémáink, már ami a kéz remegését illeti.

Kéz- és csuklógyakorlatokat is végezhetünk, amelyek segíthetnek enyhíteni a kéz remegését. Vegyünk mindkét kezünkbe egy stresszlabdát, amelyet szorítsunk a markunkban 15 másodpercig, majd hagyjunk egy kis szünetet, és 10-szer ismételjük meg a gyakorlatot.

Naponta több alkalommal is mozgassuk meg körkörösen a csuklónkat, mert ezzel segítjük megelőzni az ízületi folyadék felhalmozódását, ezzel is csökkentve a remegést.

Az olyan relaxációs technikák, mint a meditáció, a jóga, segíthetnek csökkenteni a stresszt, és pozitívan befolyásolják a kéz állapotát, még a remegést is megszüntethetik.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük