Betegségek kockázatainak csökkentése kamillateával – kamillatea pajzsmirigybetegségek ellen

Sárga csészében kamillatea kamillavirágokkal, előtte női kéz tart egy kamillavirágot.

A kamillateát sokan gyulladáscsökkentőként és egyszerű gyomor- és bélrendszeri zavarok gyógyítójaként ismerik. Ami igaz is, hiszen nagyon sokféle emésztési zavart képes orvosolni ez a csodálatos gyógynövény, ilyen például a puffadás, hasmenés, hányinger, hányás, gyomor- és bélrendszeri gyulladás, görcsök és fájdalom.

A kamilla szeszkviterpén-laktont tartalmaz, amely segítséget nyújt a máj méregtelenítő útjait megtisztítani. Gyulladáscsökkentő hatásokkal is rendelkezik, és nagyon hatékonyan segíti a szervezet méregtelenítő folyamatait is.

A kamilla nemcsak a fogyást serkenti, de nagymértékben csökkenti a puffadást is. Mivel gazdag forrása a kalciumnak, a káliumnak és a flavonoidoknak, így „méregtelenítő” hatással is rendelkezik, amely hatás segít a szervezetet megszabadítani a felesleges víztől és méreganyagoktól is.

Kémiai vegyületet, egy apigenin nevű flavonoidot is tartalmaz, amely enyhe nyugtató hatást fejt ki, mégpedig oly módon, hogy az agy azon receptorához kötődik, amely a szorongás csökkentéséért és az álmosság kialakulásáért felelős.

A kamillateának sok más pozitív hatása is ismeretes: nagyon hatékonyan csökkenti a menstruációs fájdalmat, a magas vércukorszintet, megelőzheti és lassíthatja a csontritkulás folyamatát, csillapítja a gyulladást, minimalizálja a rákos betegségek kialakulásának esélyét, segíti az alvást és a pihenést, illetve elviselhetőbbé teszi a megfázás időszakát, mivel jelentősen képes a tünetek enyhítésére.

A szorongás alternatív terápiái közé is sorolhatjuk a kamillateát, mivel nyugtató hatásokkal is rendelkezik. Az enyhe depressziós tüneteket is nagyszerűen orvosolja, mivel segíti az elalvási problémákat, és relaxációt is biztosít. Ezt úgy éri el, hogy növeli a szerotonin- és a melatoninhormon szekrécióját, ami enyhíti a krónikus szorongás és stressz tüneteit is. Ha azonban hormonérzékeny daganatban szenvedünk, vagy hajlamosak vagyunk az ilyen betegségek kialakulására, akkor csak óvatosan fogyasszuk ezt a gyógyteát, mivel fokozza az ösztrogéntermelést és ezzel a hormonfüggő daganatok kialakulásának esélyét.

Egy tanulmány arról számolt be, hogy a kamillatea rendszeres fogyasztása csökkentheti az idősebb nők körében a bármilyen okból bekövetkező halálozásokat. Az eredmények azt mutatták, hogy a halálozási arány mintegy 35 százalékkal csökkent azon nők körében, akik rendszeresen fogyasztottak kamillateát.

Egy vizsgálat során azt állapították meg, hogy azoknak a nőknek, akik öt héten keresztül napi rendszerességgel ittak kamillateát, fokozódott az immunitásuk és a baktériumok elleni védekezőképességük. A kamillatea ily módon erősíti az immunrendszert, és fokozza a szervezet betegségekkel és fertőzésekkel szembeni védekezőképességét.

A pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő betegek gyakran érdeklődnek alternatív megoldások iránt. Ilyen lehet a gyógyteák fogyasztása a pajzsmirigyhormonok kiegyensúlyozására. Az emberek évszázadok óta isznak gyógyteákat, amelyek valójában az emberi gyógyászat, az emberi történelem legrégebbi gyógyszertípusának felelnek meg.

A gyógyteáknak nagy szerepük van a pajzsmirigy működésében. A pajzsmirigy az egyik legfontosabb endokrin mirigy, amely szabályozza az anyagcserénket. Pajzsmirigyhormont termel és választ ki a véráramba, amely jelzi a sejteknek, hogyan használják fel az energiát. Az anyagcserében betöltött szerepe miatt a pajzsmirigy segít mindent szabályozni a pulzusszámtól és a vérnyomástól a testhőmérsékletig.

Az emésztési panaszok – mint például a székrekedés – gyakoriak a pajzsmirigy-túlműködésben, így a kamilla támogató módja lehet az ebben a betegségben szenvedő személyek kellemetlen tünetei kezelésének. Egyes tanulmányok azt mutatják, hogy segíthet a jó- és a rosszindulatú pajzsmirigybetegségek csökkentésében is.

  1. Ha pajzsmirigy alulműködésem van és szedek rá gyógyszert, szabad kamillateát innom?
    Az orvos szerint jódozott sót se használjak.
    Mi az igazság?

    1. Kedves Kata! Legjobb, ha a teával kapcsolatban is orvosát kérdezi, hisz ő ismeri legjobban a betegségét.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük