fbpx

A véradás előnyei – csökkenő vasszint és a betegségek kockázatainak csökkenése

Egy fehér pólós férfi és piros pólós nő karja könyökhajlatban leragasztva, a gézen kis piros szívvel, karjaik összefonódva szívet formálnak.

Napjainkban sokan adnak vért rendszeres időközönként, de még mindig nem elegen. Amennyiben nincs olyan betegségünk, amely indokolná, hogy nemet mondjuk a véradásra, úgy mindenképpen tegyük meg, hiszen amellett, hogy nagyon jó érzés segíteni másokon, még előnyei is vannak, ha vért adunk. Mutatjuk is, hogy melyek ezek!

A rendszeres véradással a véráramlás is jelentősen javul. Tanulmányok leírása is azt igazolja, hogy a rendszeres véradók körében alacsonyabb a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. Azok, akik többször, azaz rendszeresen adnak vért, sokkal jobb vérképpel rendelkeznek, azaz jobb összkoleszterinszinttel és LDL-koleszterin-szinttel rendelkeznek, mint azok, akik nem járnak véradásra.

A véradás egyik legfontosabb előnye, hogy hatására a vért adó egyének normál vasszinttel rendelkeznek. A vörösvértestek vasat tartalmaznak, hogy oxigént és más tápanyagokat szállítsanak a sejtekhez, a szövetekhez és a szervekhez. A hemokromatózis nem más, mint vastúlterhelés, azaz olyan rendellenesség, amikor is túl sok vas halmozódik fel a szervezetben, ez viszont olyan betegségeket okozhat, mint cukorbetegség, májbetegség és szívproblémák. Az ilyen problémától szenvedő embereknek gyakran javasolják is a véradást, mint lehetőséget.

Mivel a rendszeres véradással javul a vér áramlása és csökken a magas vasszint kialakulásának lehetősége, ily módon a rákos betegségek kockázata is csökken, legalábbis egyes kutatási eredmények szerint. A kutatások azt mutatják ugyanis, hogy a rákos sejtek jobban függenek a vastól, mint a normális sejtek. A vizsgálati eredmények szerint a rendszeres véradás jelentősen csökkenti a tüdő-, a nyelőcső-, a prosztata- és a nyirokrendszeri rák, azaz a limfóma kialakulásának kockázatait.

A rendszeres véradás még a testsúlykontrollt is szabályozza. A fogyást ugyan nem segíti elő, de nagyon hatékonyan kezeli a kalóriát, azaz nagyon pozitívan hat az anyagcserére.

A szervezetben felhalmozódott vas tehát veszélyes. Nemcsak a rák kockázatát növeli meg, hanem májbetegséget is okozhat. Amikor az oxidált vas felhalmozódik a májban, ez megakadályozza, hogy a máj kiszűrje a toxinokat, azaz jelentősen gátolja a munkája elvégzésében. Ezen kívül a vas szoros összefüggést mutat az alkoholos zsírmájbetegséggel. A májcirrózisban szenvedő betegeknél is azt figyelték meg, hogy magas vasszinttel rendelkeznek.

A rendszeres véradás azért is jó, mert ilyenkor sok mindent ellenőriznek. Megnézik a hemoglobinszintet, a vérnyomást és a fertőző, illetve más betegségeket, így ha esetlegesen megbetegedtünk, akkor a kezelésünk is rögtön elkezdődhet.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük