fbpx

Csökkentse a korai menopauza kockázatait!

Harmincas évei végén járó nő fogja a fejét az ágyában felülve.

Az életmódváltozások sok mindenben a segítségünkre lehetnek. Például ha módosítunk az étrendünkön vagy leszokunk a dohányzásról, már ezzel is csökkenthetjük a korai menopauza kialakulásának a kockázatait.

Menopauzáról akkor beszélhetünk, amikor a menstruáció körülbelül egy évig egyáltalán nem jelentkezik. Ez általában ötvenéves korban következik be, de a tünetek már jóval korábban – 5-10 évvel a menstruáció végleges elmaradása előtt – is jelentkezhetnek. Az életmód és a különféle egészségügyi problémák azonban okozhatnak korai menopauzát, akár már a harmincas években is. Azonban a hormonfunkció optimalizálására irányuló stratégiák elősegítik a korai menopauza és a hozzá kapcsolódó kockázatok megelőzését.

Míg a menopauza egy teljesen normális biológiai folyamat, a korai menopauza sajnos egyáltalán nem az. Az, hogy valakinél hamarabb következik be a változókor, több oka is lehet. Például egyes betegségek vagy a dohányzás negatívan befolyásolja a menstruációs ciklust. Azonban a korai pubertás is oka lehet a korai menopauzának. De más okai is lehetnek, ha valaki sokkal korábban lép a változókorba. Ilyen ok lehet a kóros elhízás, a környezeti toxinok – például vegyszerek vagy a kozmetikumokban lévő káros anyagok –, de oka lehet a pszichoszociális stressz is.

Sok nő a premenstruációs tünetegyüttestől szenved, és bizony ezek a nők örülnek, ha a korai menopauza szakaszába lépnek. Azonban ez sok betegséget is hozhat magával. Ilyen például a szívbetegség és a csontritkulás, illetve a korai halálozás kockázata is jelentősen megnövekszik.

Mind a korai menopauza és a menopauzával együtt járó tünetek megelőzése az egészséges életmóddal kezdődik. Az életmód, mint az egészséges szokások szilárd alapja elősegítheti a szívbetegség, a súlygyarapodás vagy az oszteoporózis megelőzését. A mediterrán étrend például magába foglalja az olyan táplálékokat, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak flavonoidokat, fenolokat, többszörösen és egyszeresen telítetlen zsírokat, amelyek által védelmet élvezhetünk a daganatos megbetegedések, a magas vérnyomás, az immunhiányos állapotok és a gyulladásos folyamatok ellen.

A testmozgás elősegíti, hogy csontjaink egészségesek maradjanak, de jó hatással vannak a szív- és érrendszer egészségére is, sőt az általános egészségre, a megfelelő eliminációra, az értékes tápanyagok teljes emésztésére és a toxinok metabolizálására is.

Az általános egészségi állapot fenntartásában nagy szerepet játszik a megfelelő stresszkezelés is. A mélylégzés, a jóga, a kedvenc tevékenységben való részvétel és a nevetés mind olyan tevékenység, amely segíti a stresszválasz enyhítését.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük